Vládní stipendia, věda i výzkum. Česko lákalo Kambodžany na veletrhu

Program studijních stipendií v Česku, instituce působící v sektoru vědy, technologií a inovací, ale i projekty rozvojové spolupráce.

To vše Velvyslanectví ČR v Phnompenhu představilo na svém stánku v rámci prvního ročníku veletrhu Cambodia-International Science, Technology & Innovation Expo.

Ilustrační fotografie

Veletrh, který se konal ve výstavním centru Koh Pich, využil zastupitelský úřad k prezentaci programu vládních stipendií magisterských oborů pro studenty kambodžských vysokých škol, informování o zřízení prvního univerzitního oboru biomedicínského inženýrství v Kambodži v rámci české zahraniční rozvojové spolupráce a rovněž poskytoval kontakty na české instituce z oblasti vědy, technologií a inovací. Vzhledem ke skutečnosti, že mezi návštěvníky převažovala především mladší generace (organizované návštěvy školních autobusů), budil zdaleka největší pozornost právě program vládních stipendií v ČR.

ExportMag.cz: Ve světě vznikne síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi

V samotných výstavních prostorách se prezentovalo na 200 vystavovatelů, mezi nimiž byly zástupci kambodžských vládních i provinčních institucí, univerzity, ale i banky, telekomunikační společnosti a další soukromé podniky. Pozornost přitahovala celá řada stánků s technologií dronů, využitelných zejména v zemědělství.

Velký prostor byl zároveň věnován práci studentů kambodžských univerzit, která zahrnovala ukázky robotů, dálkově ovládaných zařízení, techniky zemědělského managementu s využitím solární energie a další. V rámci výstavy souběžně proběhla řada doplňkových aktivit, například ve formě prezentací a diskuzních panelů za účasti předních domácích expertů. Velice oblíbený byl i interaktivní koutek prezentující hry a hlavolamy (na způsob vědecko-zábavních center).

Dobré technické školství a stále levná práce

Vedle převážně domácích vystavovatelů se akce účastnily i některé zahraniční společnosti. Nepřehlédnutelný byl samostatný pavilon Thajska. Zajímavým účastníkem byla například i jihokorejská firma, která vyrábí ve svém závodě přímo v Kambodži elektrický motocykl, neboť země poskytuje soukromému sektoru řadu výhod a pobídek k investicím do e-mobility. Nyní tato firma plánuje dodávat své elektrické motocykly nejen spotřebitelům v Kambodži, ale i do dalších zemí regionu, jako jsou Vietnam, Thajsko, Malajsie, Laos či Myanmar. Tento postup by mohl být schůdnou cestou i pro české firmy.

Perspektiva dalšího vědeckého a technologického rozvoje země, poměrně dobře fungující ekosystém technického vzdělávání, v kombinaci se stále levnou pracovní silou mohou být pro zahraniční výrobní společnosti impulzem k vnímání Kambodži jako vhodné nástupní brány do širšího regionu jihovýchodní Asie, zejména zemí sdružení ASEAN.

Celkově lze považovat první ročník výstavy za zdařilý. Kambodža se jejím pořádáním i dalšími aktivitami snaží ukázat, že je na relativně vysoké úrovni rozvoje technologií a inovací, který bude navíc dále rychle postupovat. V tomto světle si lze představit na některém z příštích ročníků i výraznější českou přítomnost, a to již za osobní účasti konkrétních českých firem.

Ilustrační fotografie

Kambodža prochází transformací

Kambodža se v posledních letech výrazně modernizuje a prochází významnou ekonomickou i sociální transformací. Ačkoli její technologická úroveň je zatím v kontextu regionu jihovýchodní Asie spíše slabší, nelze přehlédnout, že vláda, vzdělávací instituce i soukromý sektor se v současné době snaží ztrátu dohnat s cílem, že se země do roku 2030 zařadí mezi ty s vyššími středními příjmy a do roku 2050 s vysokými příjmy.

Na vládní úrovni pracuje Národní rada pro vědu, technologii a inovace, došlo ke zřízení Národního výzkumného fondu pro vědu, technologie a inovace a aktuálně se připravuje návrh zákona o transferu technologií. Instituce vyššího vzdělávání zavádějí specializované školicí programy pro oblast vědy, techniky, inženýrství a matematiky, otevírají přímé styčné kanceláře s podniky a zřizují nová podnikatelská startup centra.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Phnompenhu (Kambodža). Autor: Roman Seidl, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Kambodža | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme