Novodobí veteráni jsou v České republice přehlíženou skupinou, ať už ze strany veřejnosti, nebo do nedávné doby dokonce ze strany státu. Čeští vojáci odcházející do výslužby se dostávali mimo monitoring Ministerstva obrany. I pokud byli zraněni ve službě a byl jim ukončen služební poměr právě z důvodu trvalých následků zranění, musí se o sebe do značné míry postarat sami.
Ještě před dvěma lety neexistoval žádný funkční systém následné péče. To se však pomalu mění. Ministerstvo obrany se v roce 2023 zaměřilo na podporu novodobých válečných veteránů, kterých je u nás přes 16 tisíc.
Rozsah pomoci však zatím není takový, jaký ho nabízí spolek Vlčí máky. Ten v roce 2014 založila Miroslava Pašková poté, co sama pracovala na Ministerstvu obrany a jela se podívat na inspekční misi do Afghánistánu. Tam zjistila, že chybí systém následné péče o veterány, kteří se dostanou do úzkých, a nemusí se vždy jednat jen o materiální nouzi.
Spolek od svého založení sdružuje nikoli přímo veterány, ale dobrovolníky, kteří mají zájem pomoci a věnují mu svůj čas, dovednosti a zkušenosti. Vlčí máky pomáhají novodobým válečným veteránům nejen finančně, ale realizují celou řadu projektů, které se týkají duševního zdraví, materiální pomoci, ale hlavně začlenění veteránů zpět do civilního života.
Jedny kalhoty, dvojnásobná pomoc
Organizace také provozuje charitativní e-shop, gró jejich sociálního podnikání se však od loňského roku přesouvá k šití speciálně upravených kalhot, šortek a trenek pro hendikepované válečné veterány. „Když jsme navštěvovali veterány, kteří mají nějaký zdravotní hendikep, tak jsme narazili na to, že si stěžovali, že se sami bez pomoci druhé osoby ani neobléknou“, přibližuje zakladatelka spolku. Připravili tedy několik modelů šortek, které se oblékají lépe osobám s pohybovým omezením. Začali se o problematiku dále zajímat a kontaktovali i další organizace, které by tyto speciálně upravené oděvy mohly využít.
Při komunikaci s organizací vozíčkářů přišli na to, že objevili díru na trhu. V Česku se nic takového nevyrábělo. „Byli jsme na návštěvě v Centru Paraple a zjistili jsme, že tento sortiment tady úplně chybí. I když si to člověk snaží najít na internetu, a chtěl by si objednat takto speciálně upravené šortky nebo kalhoty, tak si je musí objednat ze zahraničí třeba přes Amazon, kde si to ale nemůže ani vyzkoušet“, vysvětluje Miroslava Pašková.
Tato poptávka se potkala v příhodný čas s jinou poptávkou. Od roku 2021 se spolek Vlčí máky stará také o afghánské tlumočníky a jejich ženy, kteří byli evakuováni do České republiky. Bohužel se hlavně ženám nedaří stále se začlenit do pracovního procesu, protože nemají žádnou potřebnou kvalifikaci a zároveň se zatím nezvládly naučit český jazyk.
Milovníci bílé stopy si splnili sen. S unikátními karbonovými holemi dobývají svět
Spolek se rozhodl rozběhnout projekt EasyShorts, ve kterém se afghánské ženy učí šít na stroji a budou se zaměřovat právě na speciálně upravené šortky podle požadavků jednotlivých klientů. Zatím zkouší různé typy spodního oblečení, které dávají spřáteleným hendikepovaným na testování. „Zapracujeme jejich připomínky, našijeme to trošku jinak, a tak to ladíme. A tím, že je to takový sociální projekt, tak má výhodu, že roste organicky. Takže si můžeme trošku dovolit ten luxus si s tím vyhrát“, dodává Pašková.
Pomoc zasaženým válečným konfliktem na Ukrajině
S tímto projektem mají do budoucna ještě jeden velký plán. „Máme kontakt na spoustu jiných servisních organizací, které se věnují pomoci Ukrajině. A tam je samozřejmě tahle potřeba v důsledku války obrovská. Všechny ty desítky tisíc lidí, kteří přišli ve válce o končetiny, nebo utrpěli poranění hlavy a páteře, tak utrpěly velký zásah právě do samostatnosti a soběstačnosti. A myslíme si, že náš projekt by se tam také ujal,“ přibližuje zakladatelka spolku možnost rozšíření pomoci do zahraničí. Sami by se pak stali garantem, dohlíželi by na vyškolení švadlen a šiček, jimiž by se mohli stát i samotní veteráni i civilisté, kteří v konfliktu ztratili končetinu.
Místo trafiky food truck
Ještě jeden zajímavý projekt spolku Vlčí máky dostává v současné době konkrétní podobu. Za Rakouska-Uherska i v Československu bylo běžnou praxí, že váleční veteráni dostávali možnost provozovat trafiky jako formu sociálního zabezpečení. Tyto stánky či malé obchody zaměřené na prodej tabákových výrobků a novin, poskytovaly veteránům stabilní zdroj příjmů. Stát tímto způsobem uznával jejich zásluhy a zároveň jim zajišťoval obživu. Zejména těm, kteří po návratu z války měli zdravotní či sociální problémy.
Spolek Vlčí máky by rád navázal na tuto tradici, která jednak zajišťovala veteránům pravidelný příjem, ale také je socializovala a přinášela pocit užitečnosti. Moderní doba trafikám příliš nepřeje, ale dobrou alternativou se ukázal projekt tzv. food trucků, speciálně upravených vozidel, která jsou vybavená k přípravě a prodeji jídla.
„Protože tam je člověk svým pánem, naučí se dělat třeba hamburgery. Parkovat může někde ve městě, nebo s tím jezdit na festivaly. Když jsme tohle vymysleli, tak jsme si dělali rešerši a zjistili jsme, že v Americe takových programů běží pět nebo šest. Je to tam velice populární a funguje to tak, že města to podporují tím, že veteránům dávají zvýhodněná stání, třeba konkrétně v New Yorku kolem Central Parku jsou pro ně vyhrazena místa. A když vám tam někdo prodá párek v rohlíku, tak je to veterán“, vysvětluje Miroslava Pašková.
Rozvoj bez komerčního profitu, ale s udržitelným růstem
Všechny způsoby pomoci chce Miroslava Pašková z morálního hlediska udržet v čistě neziskové rovině. „Akce zůstane vždycky nekomerční, protože mně se trochu příčí, že bychom vydělávali na hendikepovaných. Ale určitě ten projekt může generovat takové příjmy, aby se zaplatila práce lidí, aby generoval nějaké peníze, které se dají investovat do rozšiřování výroby.“ Spolek by však uvítal podporovatele, s jehož pomocí by dokázali urychlit proškolení šiček a nákup strojů.
V případě food trucků doufají ve spolupráci s partnerem z gastronomie, který by jim pomohl koupit první food truck. „My bychom si to vyzkoušeli, zaučili zájemce z řad veteránů, třeba tři nebo čtyři bychom už měli. A když by to šlo a fungovalo, tak tam je výhoda, že food truck si na sebe vydělává rychle“, dodává Miroslava Pašková.
Spolek Vlčí máky se zapojil do celostátní iniciativy Velký týden malých firem, kterou organizuje Byznys hub Opero a společnost Mastercard. Cílem této iniciativy je ukázat veřejnosti sílu malých podniků v České republice a představit jejich služby, dobré nápady a netradiční výrobky. První ročník iniciativy probíhal od 30. září do 6. října a mnohé společnosti v rámci týdne připravily speciální akce, výrobky a nabídky. K mediálním partnerům patří podnikatelský portál BusinessInfo.cz, který publikuje o některých zajímavých zúčastněných firmách a živnostnících seriál článků.