Nový typ volejbalového míče navrhli výzkumnice a výzkumníci Centra výzkumu obouvání (CVO), které je součástí Univerzitního institutu, Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně. Nový míč Handshake je určen pro vrcholové mezinárodní soutěže – olympijské hry, mistrovství světa, kvalifikační zápasy pro tyto soutěže, národní soutěže pod hlavičkou Mezinárodní volejbalové federace v sálovém volejbalu.
„Název „Handshake“ přímo koresponduje se vzhledem míčem, kde si červená a modrá pole „podávají ruce“ a odkazuje na fair play ve sportu. Důmyslná konstrukce, díky které je zátěž rovnoměrně rozložena po celém povrchu míče, zajišťuje také optimální aerodynamické vlastnosti a barevné i tvarové řešení polí vytváří velmi atraktivní vizuální efekt při letu a rotaci,“ vysvětluje designérka a řešitelka dr. Zuzana Oharek Bahulová. Díky kombinaci tří barev je míč během hry dobře viditelný nejen pro hráče, ale i diváky.
„Nový design na první pohled působí moderně a neotřele. Prvek „podání ruky“, který vytváří červený a modrý díl, krásně zapadá do sportovního světa a je vnímán uživateli velmi pozitivně. Míč splňuje nejnáročnější požadavky na hru, což je stvrzeno certifikátem Mezinárodní volejbalové federace. Má výborné letové vlastnosti a dobrou viditelnost,“ popisuje řešitelka projektu dr. Martina Černeková.
„Všechna míčová pole mají stejný tvar – tento fakt má podstatný vliv na ekonomickou a ekologickou úsporu. Ekonomickou z hlediska úspory času, protože máme jednu formu pro všechny panely, a ekologickou z hlediska spotřeby materiálu, během vysekávání panelů se podstatně snižuje množství odřezků,“ uvádí Ing. Alena Grmelová, obchodní zástupkyně společnosti Gala Prostějov, která míče nyní vyrábí.
„Právě s firmou Gala, a.s., jediným evropským výrobcem špičkových volejbalových míčů, byla uzavřena Smlouva o převodu práv k tomuto průmyslovému vzoru. Míč již nyní společnost vyrábí sériově. Design tohoto volejbalového míče byl již jednou oceněn, a to prestižní German Innovation Award za rok 2021 v kategorii Excellence in Business to Consumer – Travel, Sports & Outdoor Goods,“ říká Ing. Ivana Bartoníková, ředitelka Centra transferu technologií (CTT) zlínské univerzity.
A dodává: „Společnost GALA a.s. reagovala na požadavky trhu po inovaci designu volejbalového míče a na potřeby sportovců zlepšit herní vlastností míče. Obě tyto podmínky byly splněny, čehož důkazem jsou první nadšené ohlasy hráčů volejbalu a zvýšení poptávky zákazníků. To vše ústí v přesvědčení, že poptávka po tomto výrobku se bude zvedat a je plánován minimálně 20% roční nárůst prodejů v budoucích třech letech.“
Konstrukční a designový návrh volejbalového míče byl řešen za podpory Technologické agentury ČR. O přenos poznatků z výzkumu do výroby se zasloužili pracovníci Centra transferu technologií v rámci projektu komercializace, který byl na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně řešen. Výrobcem se stala společnost Gala Prostějov.