Volvo postaví na Slovensku továrnu na elektromobily za 1,2 miliardy EUR

Švédská automobilka Volvo Cars postaví na východě Slovenska závod na výrobu elektromobilů. Investice dosáhne celkem 1,2 miliardy eur (zhruba 30 miliard CZK), z toho pětinu tvoří předpokládaná podpora státu.

Volvo se tak stane již pátou automobilkou, která bude mít továrnu na Slovensku. To je v přepočtu na obyvatele již nyní největším výrobcem automobilů na světě a tímto krokem si ještě více upevňuje status světové automobilové velmoci. Slovenský automobilový průmysl generuje 12 % HDP a agregovaně zaměstnává 250 tisíc pracovníků. 

Ilustrační fotografie

Společnost Volvo bude u Košic vyrábět pouze elektromobily. Nový výrobní závod Volvo Cars bude umístěn ve strategickém parku Valaliky u Košic na východním Slovensku. Zahájení výstavby košického závodu je plánováno na rok 2023, s instalacemi zařízení a výrobních linek se počítá v průběhu roku 2024. Se sériovou výrobou v nové továrně by měla společnost začít v roce 2026. Velkým plusem této lokality je skutečnost, že tento průmyslový park nabízí nadále prostor pro další růst i rozšiřování.

Roční kapacita nového výrobního závodu bude 250 tisíc elektromobilů. Očekává se vytvoření až 13 tisíc nových pracovních míst, přičemž v samotném závodě najde práci 3300 pracovníků. V rozmezí let 2023–2027 proinvestuje Volvo na Slovensku téměř dvě miliardy eur (necelých 50 miliard CZK).

Jaké nové typy letounů nabízejí tuzemští výrobci?

Společnost Volvo Cars deklarovalo potřebu nových výrobních kapacit již v loňském roce. Továrna na Slovensku bude prvním novým závodem společnosti Volvo Cars v Evropě od roku 1965. Podle generálního ředitele společnosti Volvo Cars Jima Rowana tento záměr zcela zapadá do konceptu automobilky být čistě elektrickou značkou v oblasti mobility do roku 2030. Současně podpoří expanzi značky na evropském trhu.

Slovensko je štědré, rozhodly i stimuly

Podle premiéra Eduarda Hegera je nový závod Volvo Cars pro Slovensko významný hned ze dvou důvodů. Jednak vznikne na východním Slovensku, čímž výraznou mírou zlepší sociální a ekonomickou situaci v regionu. Navíc se v závodě budou vyrábět výhradně automobily na elektrický pohon, což pro slovenský průmysl představuje perspektivu konkurenceschopnosti v nové ekologické éře.

Na investici se bude formou přímé pomoci podílet rovněž slovenská vláda. Má jít o zhruba pětinu celkové sumy, tedy 267 milionů eur (zhruba 6,6 miliardy CZK). Dalších 123 milionů eur (cca 3 miliardy CZK) bude stát příprava strategického parku. Stát tak do nové automobilky investuje celkem téměř 400 milionů eur (necelých 10 miliard CZK).

Ilustrační foto

Příležitosti pro české firmy

Výstavba závodu na výrobu elektromobilů Volvo představuje rovněž zcela nové příležitosti pro české firmy v mnoha oblastech. Jedná se jak o možnosti subdodávek v průběhu výstavby samotné továrny a instalace výrobních linek v letech 2023–2024, tak i následných dodávek celé škály komponentů pro výrobu elektromobilů po spuštění sériové výroby v roce 2026.

V oblasti elektromobility se otevírají českým firmám příležitosti zejména v oblasti nabíjecích systémů, vysokonapěťových systémů, výzkumu inteligentních sítí či softwaru potřebného k řízení baterií. Další příležitosti nabízí oběhová ekonomika v automobilovém průmyslu, tedy například recyklace odpadů z výroby aut, využívání použitých materiálů, recyklace kompozitních materiálů a lithium-iontových autobaterií.

V uplynulých letech směřovaly větší investice na Slovensku zejména na západ země. Automobily na Slovensku v současné době vyrábí automobilky Jaguar Land Rover, Kia, Stellantis a Volkswagen. Po příchodu Volvo Cars tak význam automobilového průmyslu pro ekonomiku země stoupne ještě výrazněji.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bratislavě (Slovensko). Autor: Petr Darmovzal, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Slovensko | Švédsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Investice

Doporučujeme