Vstříc budoucnosti. V Technologickém parku Brno chystají řadu inovací

Inovace, ekologie a ta nejmodernější řešení. Brno jde s dobou a plánuje celou řadu projektů, díky kterým se chce dostat mezi evropskou elitu. Mnoho z těchto inovací má být uskutečněno v Technologickém parku Brno.

Technologický Park Brno

V blízké budoucnosti zde má začít fungovat nová soustava veřejného osvětlení, postavena budou dobíjecí místa pro elektromobily a na střechách budov se objeví solární panely, jež budou součástí velké virtuální elektrárny, do které se bude moci připojit každý Brňan.

Už v únoru letošního roku přišlo Brno ve spolupráci s městskou firmou SAKO s projektem, díky kterému má v druhém největším městě České republiky vyrůst síť fotovoltaických panelů. Ty budou v drtivé většině instalovány na střechách městských budov.

V Brně vzniká mozkovna Evropy

„V tento moment máme vytipováno přes sto budov o rozloze 120 tisíc metrů čtverečních, což odpovídá velikosti patnácti fotbalových hřišť. Našim cílem je vytvořit virtuální elektrárnu, do níž bude moci dodávat elektřinu kterýkoliv Brňan. Díky této aktivitě se město Brno stane špičkou ve využití obnovitelných zdrojů energie, a to bez zatížení distribuční a přenosové soustavy, navíc bez zabírání cenných zelených ploch,“ říká Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Výkladní skříň SMART city

Řada z těchto panelů by měla být umístěna v Technologickém parku Brno (TPB). Právě v prostorách TPB sídlí celá řada start-upů a inovačních firem. V areálu je také několik fakult Vysokého učení Technického, proto není překvapením, že právě zde vyrostou ty nejmodernější technologické prvky.

„Technologický park staví na špičkových technologiích, je centrem vědy a inovací v Brně. Chceme, aby Technologický park byl moderní, ekologický, SMART a přístupný pro všechny. Fotovoltaické panely jsou ale pouze jedním z prvků, které se tu v nejbližší době objeví. V plánu je testování a využití nových technologií například pro úpravu zeleně nebo různé způsoby snižování energetické náročnosti budov. Po prázdninách u nás díky spolupráci s Brnem a městskými firmami vzniknou také například první dobíjecí místa pro elektromobily,“ přibližuje ředitelka strategického rozvoje a marketingu z Technologického parku Brno Jitka Sládková.

Dobíjecí místa pro elektromobily, ale i chytré sloupy

Právě spolupráce s brněnskou radnicí je při modernizaci stěžejní. Nově vzniknuvší dobíjecí místa budou v Technologickém parku postavena na základě společného projektu s Teplárnami Brno. „Městské společnosti musí spolupracovat, aby byly efektivnější a šetřily peníze všem místním obyvatelům. Díky společnému projektu Technologického parku s Teplárnami budeme mít v září čtyři nová dobíjecí místa pro elektromobily a plánujeme i výstavbu minimálně dalších dvou. Hlavním cílem je nabídka alternativního způsobu dopravy s menší ekologickou stopou, představuje plány zastupitel města Brna David Pokorný.

V parku by mohlo být vybudováno také takzvané chytré osvětlení. Podle Pavla Roučka z Technických sítí Brno má jít o moderní LED svítidla, která díky chromatičnosti mění intenzitu světla. Kromě těchto svítidel mohou být v parku nainstalovány i multifunkční sloupy. „Sloupy jsou dokonale modulární, proto je možné je osadit vybranými prvky, které se dají v budoucnu obměňovat. Na multifunkčním sloupu může kromě světla být také Wi-Fi hotspot, radar, kamera, senzor kvality ovzduší, bezdrátové nabíjení nebo například infopanel,“ popisuje Rouček.

Některé z projektů by měly být v TPB nainstalovány a spuštěny už v průběhu letošního roku. „Díky společné filozofii má Technologický park Brno do budoucna sloužit jako místo, kde všechna SMART řešení budou uváděna do praxe. Jak Brno, tak TPB dává zelenou moderním technologiím, které jsou v souladu s životním prostředím,“ uzavírá Pokorný.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme