VUT představilo novou testovací platformu pro pozemské simulace vesmírných misí

Na akci Get-together: Analogue missions, která se zabývá tématem analogových misí – simulací misí v jakémkoli cizím prostředí, tedy i na jiné planetě, představil Vratislav Šálený nový habitat HELP, na jehož návrhu se VUT v Brně také významně podílelo.

Doktor Šálený se věnuje návrhu habitatů neboli prostředkům pro zabezpečení života astronautů v nehostinném extrémním prostředí již třináct let a je členem týmu, který vyvinul první evropský samočinně rozvinutelný habitat SHEE.

Plně rozvinutý habitat SHEE | Lubomír Soldán

Habitaty představují centrální prostředek pro zabezpečení života astronautů v nehostinném extrémním prostředí – ⁠⁠od toho nejmenšího jako astronautův skafandr, až po vesmírnou stanici pro celou posádku. Tyto prostředky rovněž vyžadují multidisciplinární propojení více vědeckých oborů: matematiky, strojírenství, architektury, elektroniky, informačních technologií, chemie a dalších. Habitaty se poté testují na analogových misích, tedy na simulaci pobytu a činnosti lidských posádek v extrémní prostředí, zejména na povrchu mimozemských těles.

Habitat SHEE je analogová testovací základna pro pozemské simulace vesmírných misí. SHEE byl vyvíjen s cílem snadné přepravitelnosti do lokality mise. Sbalený má velikost standardního přepravního kontejneru Euro a schopnost automatického rozvinutí, čímž se zvětší objemová velikost stanoviště v poměru 2:1. Poskytuje dostatečný prostor pro dvoučlennou posádku.

Celkový obytný objem je přibližně 50 m2 a vychází ze současných studií NASA/ESA, které předpokládají 20-25 m2 na osobu. Je vybaven vnitřním zařízením, které umožňuje různé způsoby využití a činnosti, včetně kajut na spaní, pracovního prostoru, multifunkčního společného prostoru, hygienického oddělení a malé dílny.

Plně rozvinutý habitat HELP | Lubomír Soldán

Hmotnost habitatu SHEE je přibližně 6 tun. Proto byl vyvinut další přírůstek do rodiny habitatů projekt HELP s méně než poloviční hmotností a poměrem mezi rozvinutým a sbaleným stavem lepším než 5:1. Tyto parametry dále zlepšují skladnost a přepravitelnost habitatu.

Analogové mise v zahraničí

Následně se na akci představily firmy inkubované v ESA BIC Czech Republic –⁠ startupy jako Hydronaut, ICEE.Space nebo Entrant. Další příspěvky zahraničních účastníků ukázaly, že Evropa i svět aktuálně zažívá boom zájmu o vesmírné aktivity v oblasti pilotovaných letů, které zřejmě nastartoval program Artemis s cílem návratu lidí na Měsíc.

S tímto programem souvisí také dynamicky se rozvíjející zájem o analogové mise. Jeden z nejzajímavějších příspěvků přednesli například analogový astronaut a ředitel Austrian Space Forum (OEWF) Dr. Gernot Grömer a ředitel LunAres Research Station Leszek Orzechowski.

Gernot Grömer ve své prezentaci hovořil o analogových misích OEWF prováděných v reprezentativních prostředích věrně imitujících povrch planety Mars. Zejména se jednalo o mise: MARS 2013 na severní Sahaře poblíž Erfoudu v Maroku, AMADEE-18 v arabské poušti v Ománu a AMADEE-20 v Negevské poušti v Izraeli. Zdůraznil, že tyto mise jsou vynikajícím nástrojem k získání provozních zkušeností a pochopení výhod a omezení dálkových vědeckých operací na jiných planetárních tělesech.

Dvě analogové astronautky před EVA výstupem na misi v kráteru Ramon v Izraeli | OeWF/Florian Voggeneder

Leszek Orzechowski představil základnu LunAres Research Station vybudovanou v rámci pohotovostního hangáru na bývalém vojenském letišti Piła v Polsku. Uvedl, že obecným cílem LunAres je vytvořit výzkumnou platformu pro vědecký a technologický rozvoj v oblasti průzkumu vesmíru s lidskou posádkou, na které se výzkumů účastní experti z oborů: extrémní medicína, psychologie, biotechnologie, robotika a inženýrství, sociologie, architektura a jiné.

Oba experti ukázali, že v sousedním Rakousku i v sousedním Polsku se věnují analogovým misím na opravdu vysoké vědecké úrovni, přestože tyto země zdaleka nepatří mezi velké přispěvatele do rozpočtu ESA, jako je například Francie, Německo či Itálie.

Pořadatelem akce byla ESA BIC Czech Republic, jejímž operátorem je agentura CzechInvest. Jejím cílem bylo propojit výzkumnou komunitu a instituce s firmami a startupy, které se již zabývají nebo mají zájem se zabývat tématem analogových misí. Z tohoto mezinárodního setkání je zřejmé, že hlavním hybatelem rozvoje analogových misí jsou mladí lidé, kteří v nich vidí nové zajímavé téma a zřejmě také novou naději. Jak poznamenal jeden z účastníků v průběhu akce: „Možná se nám tohle všechno v souvislosti s klimatickou změnou bude hodit i tady na Zemi.“

Redakčně upravená tisková zpráva VUT v Brně

• Oblasti podnikání: Kosmický průmysl | Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme