ExportMag.cz: Výcvik pilotů v Česku, možná i přímá linka do Prahy. Vietnamské letectví se vrací do obrátek

Po pandemickém propadu zažívá letos vietnamský letecký průmysl obrodu, a to s českou pomocí. Vietnamští piloti míří na výcvik do české školy F Air, ve hře jsou také dodávky dalších letounů L-39 NG nebo zavedení přímé letecké linky mezi Prahou a Hanojí.

Ekonomika Vietnamu se vymanila z covidového útlumu a je to znát i v leteckém odvětví. To letos čeká prudký růst. Podle prognózy Vietnamského úřadu pro civilní letectví vzroste letos počet cestujících meziročně o víc než 45 procent na 80 milionů osob. Roste také letecká nákladní doprava, která si má oproti loňsku polepšit asi o 15 procent až na úroveň 1,4 milionu tun.

Letecká škola F Air má pro účely výcviku 44 různých letounů a nabízí kurz mimo jiné pro budoucí piloty letadel Boeing 737 nebo Airbus A320.

Že půjde o dobrou sezonu, to už potvrzují výsledky za první čtvrtletí u dvou hlavních leteckých společností. Národní přepravce Vietnam Airlines se poprvé od začátku pandemie vyhoupl ze ztráty do mírného zisku a hlásí zdvojnásobení obratu proti stejnému období loňského roku na víc než 23,5 miliardy dongů (to je podle aktuálního kurzu asi 22 milionů korun). Jak uvedl deník VnExpress, hlavní oživení přišlo díky nejvýznamnějšímu vietnamskému svátku Tet, kdy na přelomu ledna a února mnoho Vietnamců cestovalo navštívit své rodiny, aby společně oslavili nový lunární rok. To se týká i Vietnamců žijících dlouhodobě v zahraničí. Podle aerolinek se do růstu tržeb výrazně promítlo také oživení mezinárodních letů, zejména těch do Číny.

Daří se také druhým velkým aerolinkám Vietjet, které rychle rostou. V poslední době otevřely mimo jiné nové linky do Rakouska, Indie či Kazachstánu. Počet pasažérů této společnosti vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 75 procent na 5,4 milionu osob a aerolinky zajistily plných 31 300 spojů.

Obě aerolinky ale potřebují pro své nové spoje také vycvičit piloty. A právě tady přichází pomoc z České republiky. V rámci únorové mise do Vietnamu ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely podepsaly Vietnam Airlines dohodu na výcvik svých pilotů v Česku s leteckou školou F Air. V dubnu následně podepsaly s touto školou dohodu i aerolinky Vietjet, a to během návštěvy premiéra Petra Fialy na obchodním fóru v Hanoji, kterého se účastnilo více než 200 zástupců firem z obou zemí…

Více o českých dodávkách pro vietnamské letectví si přečtěte zdarma v plné verzi článku na sesterském webu ExportMag.cz

• Teritorium: Asie | Česká republika | Vietnam | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl

Doporučujeme