Výjimka z EET: Podnikatelé už mohou žádat o papírové účtenky

Podnikatelé s ročními tržbami do 600 tisíc, kteří neplatí DPH, mohou od 1. února 2020 žádat o výjimku z elektronické evidence tržeb.

V květnu 2020 dojde odstartují třetí a čtvrtá vlna EET. Elektronická evidence se dotkne většiny činností, které dosud této povinnosti nepodléhaly. Někteří podnikatelé si však mohou od 1. února 2020 zažádat o tzv. zvláštní režim evidence tržeb. Žádosti vyřizuje příslušný finanční úřad, který současně vydává povolení.

Drobní živnostníci budou vystavovat zákazníkům papírové účtenky (poskytnuté ministerstvem financí). Jednou za čtvrt roku pak pošlou na berňák speciální formulář s údaji o výši tržeb a počtu vydaných či stornovaných účtenek. Více si přečtěte v článku Rozšíření EET dostalo šanci na BusinessInfo.cz.

„Pro určitou skupinu podnikatelů bude zvláštní režim evidence tržeb vítanou úlevou, protože jim opadnou starosti s nákupem pokladny, tiskárny nebo zajištěním stálého internetového připojení. Evidenční povinnost k daním budou plnit v konvenční papírové podobě,“ potvrzuje Petr Linx z poradenské společnosti BDO. Tato výhoda se ale opravdu týká jen nejmenších subjektů, jejichž roční tržby nepřesahují 600 tisíc.

 „V praxi to znamená, že budou vystavovat účtenky zákazníkům a uchovávat jejich stejnopisy. Za každé čtvrtletí pak správci daně podají oznámení o evidovaných tržbách. Podnikatelé mohou začít evidovat své tržby tímto způsobem od 1. května 2020. Zvláštní režim evidence tržeb je administrativně náročný, ale přesto je pravděpodobné, že si jej mnoho podnikatelů zvolí,“ doplňuje Linx.

Povolené maximum: Dva zaměstnanci

Daňový specialista připomíná, že zvláštní režim evidence tržeb je určen jen pro podnikatele, kteří neplatí DPH a nemají více než dva zaměstnance.

„Omezení se týká i jejich příjmů z evidovaných tržeb, které nemohou být za čtyři bezprostředně předcházející kalendářní čtvrtletí vyšší než 600 tisíc korun. Stejnou částku nesmí přesáhnout ani předpokládaná výše příjmů v následujících dvanácti měsících,“ upřesňuje.

Za nedodržování platných pravidel spojených s EET mohou čekat podnikatele přísn postihy. Nejvyššího správního soudu donedávna řešil spory o výši pokut (za porušení zákona o evidenci tržeb). Podle Linxe se zdá, že bude NSS vůči podnikatelům přísný – stejně jako správce daně.

„V nedávném rozsudku se Nejvyšší správní soud nezastal podnikatele, který při kontrole nevystavil v prodejně pečiva účtenku při kontrolním nákupu za 10 korun za prodaný koláček. Za tento prohřešek si podnikatel vysloužil pokutu 6.500 korun, byť v předchozím rozhodnutí Krajský soud v Ostravě pokutu snížil na tisíc korun,“ uzavírá Petr Linx z poradenské společnosti BDO.

S využitím tiskové zprávy BDO

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme