„S nadsázkou říkám, že naše výlisky najdete prakticky v každém autě v Česku,“ usmívá se výkonný ředitel společnosti PF Plasty CZ Tomáš Müller. Ani tomuto závodu s 200 zaměstnanci se ovšem nevyhnuly problémy způsobené pandemií a válkou na Ukrajině. Loni proto uvítala pomocnou ruku záručního programu EGAP Plus.
EGAP: Co je vaším hlavním produktem?
Tomáš Müller: Naše výrobky najdete uvnitř světlometů aut, jako součást interiérů automobilů. Vyrábíme pro přední dodavatele automobilek, nyní například pracujeme na rozjetí výroby komponentů pro pedály. Naše výlisky jsou ale také součástí elektroinstalací, elektrických boilerů nebo tepelných čerpadel. Mimochodem setkáváte se s nimi pravidelně i při volbách, lisujeme totiž také volební urny.
EGAP: Vyrábíte také něco, co si může člověk koupit běžně v obchodě?
TM: Vyráběli jsme a stále vyrábíme hračky v různých variantách. Právě řešíme objednávku na tisíc nákladních aut pro hračkářství. To je perfektní, protože výroba těchto hraček je naše tradice a díky tomu se společnost dostává do povědomí nejen odborníků z automobilového průmyslu, ale také veřejnosti. Jsme dodavateli různých plastových košů, jak prádelních, tak odpadkových, součástek pro automatické pračky určených převážně do obytných vozů, a i pro další domácí spotřebiče.
EGAP: Liší se výroba plastů pro automotive od hraček?
TM: Liší se. Pro automotive platí jiná pravidla, jiné kvalitativní parametry než pro hračky a ostatní produkty. Výrobky pro automobilový průmysl podléhají velmi přísným certifikačním procesům, naše další produkce není tak náročná na plnění striktních podmínek výroby, čistoty plastového granulátu, který používáme. To nám umožňuje chovat se při výrobě výlisků mimo automotive ještě více ekologicky a využívat třeba recykláty. U výlisků pro automobily to vesměs není možné.
EGAP: Formy si vyrábíte sami?
TM: V minulosti jsme si je vyráběli a vyvíjeli sami. Avšak naše mateřská BR Group koupila firmy jako Forez, IPG Plasty nebo Linaset. které mají technologicky moderněji vybavené nástrojárny. Proto jsme se v divizi BR Automotive, kam všechny tyto firmy patří, rozhodli optimalizovat činnosti. Nástrojárnu tady v Chuchelné, kde ostatně stále chybí šikovní pracovníci do výroby, jsme uzavřeli a ponechali jsme jen kapacity pro úpravu a přípravu forem. Nejmodernější stroje z naší původní nástrojárny se přesunuly do našich sesterských firem.
V praxi to vypadá tak, že když získáme zakázku nebo projekt, jehož součástí je i výroba formy, kooperujeme ji s některou z dalších nástrojáren BR Automotive. Takže je to taková vnitroskupinová spolupráce, výhodná jak pro firmu, tak pro celou skupinu, a hlavně pro zákazníka, protože vždy dostane nejvyšší možnou kvalitu.
PF Plasty CZ mají více než sedmdesátiletou tradici v lisování výrobků z termoplastů. Lisování plastů v Chuchelné začalo v roce 1951 jako na jednom z prvních míst v tehdejším Československu. V současnosti firma vyrábí výlisky z termoplastů především pro automobilový, ale také pro elektrotechnický a farmaceutický průmysl, zahradní a bílou techniku či elektroniku. Specialitou jsou výlisky využívající technologii vícekomponentního vstřikování, reflexní a optické dílce, velká světelná pouzdra s následnými montážemi a mnohé další.
Své technologické portfolio firma v roce 2023 významně rozšířila o velký lis s uzavírací silou 2 300 tun, čímž se její výrobní možnosti zdvojnásobily, a v divizi BR Automotive se začala specializovat na velké lisované výrobky. Bohatou výrobní historii firmy dokládá i areál, v němž stojí vedle moderních hal budovy z 20. let minulého století se zachovalou tehdejší architekturou.
EGAP: Co je vaše konkurenční výhoda? Jak jste na tom v souboji s ostatními výrobci?
TM: V plastikářském průmyslu, hlavně v automotive, je konkurence vysoká. My jsme schopni vyrábět čiré díly a čiré díly 2K, tedy dvousložkový. První nástřik je průhledný a na to se nastříkne těsnicí guma. Řekl bych, že to je unikát. Pro bližší představu uvedu příklad: Do průhledné části kliky na ovládání dveří v exteriéru auta se namontuje svíticí LEDka a černá gumová část pak zajišťuje těsnění. Nově nám konkurenční výhodu zajišťuje také nedávná investice do obřího lisu, který umí lisovat výrobky až do dvou metrů. A naše velká síla je v příslušnosti k divizi BR Automotive, kde můžeme sdílet znalosti, um i technologické kapacity, pokud je to zapotřebí. Že jsme součástí silného holdingu, je také velmi důležité. Pro naše dodavatele, zákazníky i zaměstnance je to totiž záruka jistoty a stability.
EGAP: Jak se vám právě teď jako firmě daří?
TM: Dá se říct, že právě teď jsme v době zlomu. Vývoj výše EBITDy je pozitivní, což je velice důležité. Řekl bych, že se po těžkém období, i díky řadě opatření, zvedáme ze dna a máme velké plány.
EGAP: Vaše výrobky směřují z podstatné části do zahraničí…
TM: Z poloviny směřují do zahraničí, na Slovensko a do Německa, a odtamtud dál. Například dodáváme díly pro vrtačky Black and Decker. Ty se prodávají po celém světě, ostatně stejně jako koncernové automobily, pro něž vyrábíme mnoho dílů. Pro český koncový trh je v tuto chvíli určená hlavně naše produkce hraček, hlavně známých sklápěček v pěti různých variantách. V těch se vozí už celé generace dětí.
EGAP: Loni jste využili záruky EGAP Plus. Na co garance sloužily?
TM: EGAP nám pomohl ve velice složité době. První těžkou ranou pro nás byla epidemie covidu a zastavení automotive, a tím i hlavní poptávky po naší produkci. Chuchelná leží hned na hranici s Polskem, proto u nás logicky pracuje mnoho polských pracovníků zejména na pozici operátorů u strojů. Ti se nemohli v době uzavření hranic dostat do práce, což byla další komplikace.
Jen se situace s epidemií trochu uklidnila, začala válka na Ukrajině a skokově zdražily energie. Náklady na výrobu na energeticky náročných lisech se neúnosně zvýšily, poptávka ještě stále zůstávala téměř na nule, a pokud jsme nechtěli přijít o zkušené zaměstnance, museli jsme je i za této situace platit. Tehdy nám EGAP zaručil provozní úvěr pro udržení výroby. Díky tomu jsme mohli udělat celou řadu důležitých kroků, protože jsme si koupili čas, mohli jsme zavést opatření pro optimalizaci výroby, investovat do některých výrobních zařízení.
EGAP: Optimalizace stále probíhá? Jaké máte plány?
TM: Přesunuli jsme výrobní zařízení tak, abychom zlepšili logistiku, ale náročný přesun dalšího stroje nás ještě čeká. Chystáme se na instalaci centrálního nasávacího systému. To vše i v návaznosti na předchozí kroky zlepší tok materiálu. V brzké době také zprovozníme systém automatického plánování výroby. Chtěli bychom se dále soustředit na výrobu pro automotive a rozšířit výrobu pro Black and Decker, ale získat i další zákazníky mimo automobilový průmysl. Jsem přesvědčen, že ekonomická kondice i její výhled jsou teď takové, že se nám tyto plány podaří realizovat.
Tomáš Müller, výkonný ředitel PF Plasty CZ
Zkušený čtyřicetiletý manažer Tomáš Müller nastoupil jako výkonný ředitel společnosti PF Plasty CZ v Chuchelné v srpnu 2023. K jeho profesním výhodám pro tuto funkci patří bohatá praxe v řízení výroby v segmentu plastikářství pro kvalitativně náročný trh automotive. Na svých předchozích působištích se osvědčil v nastavování nákladově efektivní, hospodárné výroby i procesů a postupů vedoucích k stabilitě provozu a vyšší kvalitě.
Před příchodem do PF Plastů pracoval naposledy jako provozní manažer pro VW Group Varroc Lighting Systems, předtím působil ve funkci ředitele závodu Varroc Lighting Systems, kde plně zodpovídal za sedm set zaměstnanců provozů lisovny, lakovny a montážních linek. Svou práci v PF Plastech CZ vnímá jako profesní výzvu, jeho cílem je firmu s tradiční plastikářskou výrobou stabilizovat a posunout mezi moderní, efektivní výrobce špičkových plastových výlisků pro kvalitativně nejnáročnější trhy.