Vypouštění vody z Fukušimy vyvolává problémy na japonském ministerstvu

Japonský ministr zemědělství se omluvil za to, že nazval ošetřenou radioaktivní odpadní vodu, vypouštěnou z havarované jaderné elektrárny Fukušima, „kontaminovanou“. Opoziční blok ministra vyzývá, aby odstoupil.

Nevhodné vyjádření ministra zemědělství, lesnictví a rybolovu Tetsura Nomury přišla v době, kdy vláda premiéra Kishidy usiluje o rozptýlení tvrzení o kontaminaci rybářských produktů z moří kolem prefektury na severovýchodě Japonska.

Ilustrační fotografie

Termín „kontaminovaná voda“ používá Čína, která se ostře postavila proti vypouštění této vody a na japonské rybí produkty uvalila celkový dovozní zákaz. 79letý politik, který obdržel tvrdou kritiku od obyvatel Fukušimy, odvolal své užití termínu „kontaminovaná voda“ několik hodin poté, co ho použil jako reakci na otázky novinářů ve čtvrtek. Vyloučil svou rezignaci a řekl, že chce splnit své povinnosti ve prospěch rybářského průmyslu.

Ale vůdce hlavní opoziční strany Japonska Izumi, kritizoval Nomuru, a řka, že „není způsobilý“ sloužit jako ministr zodpovědný za opatření na pomoc rybářskému průmyslu. Objevují se spekulace, že Kishida by mohl na konci září přeorganizovat svůj kabinet, aby obnovil obraz své vlády, a mohl by v této souvislosti nahradit Nomuru.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin řekl, že odkaz Nomury na kontaminovanou vodu „není nic jiného než zmínka o pravdě“. Wang na tiskové konferenci uvedl, že použití termínu ošetřená voda „ignoruje objektivní skutečnosti“ a je „jen pokusem Japonska zakrýt škody“ z vypouštění do oceánu a zavádět veřejnost a mezinárodní veřejné mínění.

Během procesu chlazení paliva v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi, která utrpěla těžkou jadernou havárii v důsledku ničivého zemětřesení a tsunami v březnu 2011, byla vytvořena masivní množství odpadní vody. Japonsko však tvrdí, že veškeré radionuklidy kromě tritia jsou z vody odstraněny po průchodu systémem pokročilého kapalného zpracování. Dne 24. srpna začala země vypouštět vodu do Tichého oceánu.

Japonsko nazývá vodu, kterou vypouští do oceánu jako „upravenou vodou ALPS“, aby ji odlišilo od kontaminované vody, která se nachází v nádržích v okolí havarované elektrárny. ALPS je zkratka pro Advanced Liquid Processing System, což je systém, jehož cílem je odstranit z vody většinu radioaktivních prvků s výjimkou tritia předtím, než bude vypuštěna do oceánu jako „upravená“ voda.

Svět používá k charakteristice vypouštěné vody různé přívlastky. V Japonsku jde o „upravenou vodu“, kdežto ve většině světa o „kontaminovanou či radioaktivní vodu“. Pro Japonce jde ale o tak kontroverzní téma, že i tento slovní přešlap může stát ministra místo.

Autorka: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka, velvyslanectví ČR v Tokiu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme