Výrazná komplikace pro britské exportéry sýrů do Kanady

Odchodem Spojeného království z Evropské unie se pro britské firmy podstatně změnily podmínky vzájemného obchodování se třetími zeměmi.

V případě Kanady bylo nutné uzavření přechodné bilaterální dohody, která specificky upravovala vývoz sýrů na kanadský trh. Do 31. prosince 2023 tak de facto mohli britští exportéři využívat výhod pravidel pro EU a vyvážet sýry v bezcelním režimu.

Ilustrační fotografie

Tato dočasná dohoda však nyní skončila, aniž by vyjednavači na obou stranách Atlantiku nastavili nová dlouhodobá obchodní pravidla. Od roku 2024 tak britské sýry soupeří s produkty mimounijních evropských zemí, jako jsou Norsko nebo Švýcarsko v rámci společných kvót. Ty jsou ale pro tyto země v porovnání s EU zeměmi nastaveny poměrně nízko a jsou již prakticky vyčerpány.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Současně kanadská vláda veřejně deklaruje, že domácí trh s mléčnými výrobky chce při vyjednávání se Spojeným královstvím ochránit. Podle statistik za rok 2022 Spojené království vyvezlo do Kanady 2,1 mil. kg sýrů. V žebříčku evropských zemí se tak umístilo na 4. místě za Nizozemskem (3,5 mil. kg), Francií (6,6 mil. kg) a Itálií (8,6 mil. kg).

V dlouhodobějším horizontu tak aktuální situace nabízí příležitost pro české firmy, které by se chtěly uplatnit na kanadském trhu a případně částečně nahradit britské výrobky.

Autor: Filip Lameš, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Ottawě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme