Výrazná změna výpočtu DPH v Libanonu

Libanonská vláda vydala dekret, na jehož základě stanovila výpočet DPH v místní měně, a to z původních 15 tis. liber za USD na částku 87 tis. liber za 1 USD.

Jedná se o téměř šestinásobný nárůst, což bude mít za následek velké zvýšení cen u dovozového zboží a služeb. V současné době index spotřebitelských cen v Libanonu nadále roste, index spotřebitelských cen v březnu 2023 vzrostl o 263 % ve srovnání s březnem 2022.

Ilustrační fotografie

Výrazné zvýšení spotřebitelských cen je způsobeno vysokou mírou inflace v důsledku pokračujícího kolapsu libanonské libry, jejíž směnný kurz vzrostl na černém trhu z úrovně 24 tis. liber za USD v březnu 2022 na úroveň přesahující 108 tis. liber za 1 USD v březnu 2023.

Zvýšení výpočtu DPH znamená současně i velké riziko ve smyslu nárůstu pašování a daňových úniků a povede k rozšíření šedé ekonomiky na úkor ekonomiky legální, která v již současnosti představuje maximálně 50 % libanonské ekonomiky.

ExportMag.cz: V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou

Uvedené rozhodnutí o zvýšení kurzu pro výpočet DPH z 15 tisíc liber na zhruba 87 tisíc liber za 1 USD má za cíl pokrýt náklady na financování zvýšených mezd ve veřejném sektoru. Libanonská vláda také schválila čtyřnásobný nárůst objemu finančních prostředků na financování veřejného sektoru, a to z původních 35 mil. USD měsíčně na 120 mil. USD měsíčně. Zvýšení DPH znamená, že finální ceny dovozového zboží se navýší o dalších 8 až 10 %.

I když libanonská vláda tímto krokem předpokládá celkové zlepšení hospodaření, ekonomové přepokládají další rozšíření daňových úniků a zdůrazňují, že jestliže se v současné době 50 % libanonské ekonomiky neregistruje, to znamená, že funguje, aniž by bylo ohlášeno, bude výrazné zvýšení DPH tlačit na nárůst únikových operací s výsledkem dalšího výpadku příjmů a návratu k nepodloženému tisku peněz na pokrytí státních výdajů.

Autor: Petr Sochor, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bejrútu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj: MF Libanonu

• Teritorium: Asie | Libanon | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme