Výrazný růst cen průmyslových hnojiv v Srbsku

V Srbsku, stejně jako v okolních zemích regionu, výrazně stoupají ceny průmyslových hnojiv a to především močoviny (UREA).

UREA se v těchto dnech v Srbsku prodává za cenu cca 0,9 EUR za 1 kg, přičemž před týdnem to bylo pouze 0,62 EUR za 1 kg. V loňském roce se přitom cena pohybovala jen kolem 0,3 EUR za jeden kilogram.

V současné době se cena průmyslových hnojiv stanovuje prakticky na denní bázi. Tato situace může ve výsledku vést k tomu, že někteří zemědělci budou méně aplikovat hnojiva, která jsou drahá, a tím při sklizni v příštím roce budou dosaženy menší výnosy plodin na hektar. Nižší úroda povede pak pravděpodobně k dalšímu zdražování zemědělské produkce, která již v letošním roce prošla výrazným navýšením cen.

Vysoká cena průmyslových hnojiv je podle portálu „e-Kapija“ pravděpodobně způsobena také tím, že regionální výrobce hnojiv Petrohemija Kutina z Chorvatska, omezil výrobu z důvodu vysokých cen zemního plynu. Na druhou stranu se tak pro české výrobce hnojiv otevírá možnost dodávek na tento trh.

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme