Výstavba mořských větrných elektráren v Litvě

Výsledky průzkumu mořského dna zveřejněné 26. srpna 2022 potvrdily, že baltské dno u severního pobřeží Litvy má výborné podmínky pro realizaci vládního plánu na výstavbu mořských větrných elektráren.

Projekt byl oznámen již v roce 2020 jako součást vládní energetické strategie do roku 2024 a má být realizován pod záštitou Ministerstva energetiky Litevské republiky. Plánovaná větrná farma se má nacházet cca 30 km od litevského pobřeží u města Palanga.

Ilustrační fotografie

Vědci zkoumali na ploše o výměře 137 km2 mořské dno, rychlost větru a možné dopady konstrukce větrné farmy na životní prostředí. Výsledky naznačují, že podmínky pro výstavbu projektu jsou příznivé, k finálnímu vyhodnocení proveditelnosti projektu bude však potřeba ještě dalšího zkoumání.

Konkrétní specifikaci projektu má v aukci veřejné zakázky obdržet developer, který ji vyhraje. Aukce má být zahájena v září 2023 ministerstvem energetiky a její výherce má být vyhlášen na začátku roku 2024. Uvedení elektráren do plného provozu je plánováno na rok 2028. Elektrárny mají mít výkon 700 MWh a během jednoho roku mají vyprodukovat 2,5–3,0 TWh, což se rovná čtvrtině roční spotřeby Litvy. Projekt by měl kromě elektrické energie přinést litevskému pracovnímu trhu přes 1 300 nových pracovních příležitostí.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Projekt je součástí vládní strategie, která má zajistit přechod na tzv. zelenou ekonomiku. Ta má litevskou vládu v následujícím desetiletí vyjít až na 14 mld. EUR, přičemž 10 mld. EUR na tuto strategii má být vynaloženo státem. S ohledem na závěry z Baltského energetického summitu v srpnu 2022, pokračování energetické krize a postupnou snahu odpojit se od závislosti na ruských energiích se dá očekávat další navyšování požadavků, kapacit a rozpočtu na výstavbu energetických projektů v Baltském moři.

Výstavba větrných elektráren v litevských vodách představuje enormní potenciál pro české stavební firmy a subdodavatele. Představuje rovněž příležitost pro české výrobce větrných turbín a jejich dílů, stejně tak jako pro firmy poskytující jejich údržbu.

Ucelená informace o plánovaném projektu je k dispozici v angličtině na webových stránkách Ministerstva energetiky Litevské republiky – Projects, Wind Farm in the Baltic Sea, nebo kontaktujte obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví České republiky ve Vilniusu (e-mail: commerce_vilnius@mzv.cz, tel.: +370 5 266 10 56, Dr. Kristina Karvelyte.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Vilniusu (Litva). Autor: Ing. Tomáš Vostrý, zástupce velvyslance.

• Teritorium: Evropa | Litva | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme