Vývoz zemědělských produktů z USA se ve fiskálním roce 2022 dostal na rekordní úroveň

Podle nově zveřejněných údajů vzrostl oproti roku 2021 vývoz amerických zemědělských produktů ve fiskálním roce 2022 o 14 %. Byla tak překonána dosavadní rekordní hodnota 172,7 miliardy dolarů z roku 2021.

USDA jako faktory, které stojí za tímto nárůstem, identifikoval rekordní objem a hodnotu vývozu sóji a kukuřice, silnou poptávku z Číny a sníženou zahraniční konkurenci.

Ilustrační fotografie

Hodnota amerického agrárního exportu dosáhla ve fiskálním roce 2022 na rekordních 196,4 miliardy dolarů. Rekordní vývoz je způsoben zejména větším odbytem sójových bobů, které jsou největším vývozním artiklem (nárůst o 26 % na 33,3 miliardy USD), vývoz pšenice pak vzrostl o 15 % a kukuřice o 12 %. Největší nárůst v procentním vyjádření zaznamenal etanol (67 %) a bavlna (41 %). Velký nárůst zaznamenaly také mléčné výrobky a maso. Klesl naopak export rýže (o 10 %) a tabáku (o 27 %).

Nejvíce americké agrární produkty v roce 2022 nakupovala Čína – za rekordních 36,4 miliardy dolarů, čímž překonala hodnotu 33,6 miliardy dolarů z roku 2021. Export však rostl do všech 6 TOP trhů pro americké agrární produkty – Kanady, Mexika, Japonska, Evropské unie i Jižní Koreji.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Výrazně ale vzrostl také dovoz do USA, a to o 19 % na 194 miliard USD. Proto obchodní bilance skončila s přebytkem 2,4 miliardy USD, zatímco v předchozím roce činil přebytek 8,4 miliardy USD. Zemědělskému dovozu dominují dodávky ovoce, zeleniny, ořechů, vína, piva, destilátů, sladidel a tropických produktů jako káva a kakao.

V obchodní relaci USA – ČR je obchodní bilance stále záporná, přestože ČR v roce 2022 (do října) zaznamenává rekordní export agrárních produktů do USA (74 milionů USD), přičemž dovoz bude patrně stagnovat kolem hodnoty 100 milionů USD.

Pro rok 2023 se očekává mírný pokles hodnoty amerického exportu zemědělských produktů (předpokládaná výše je 190 mld. dolarů), zejména v důsledku nižších výnosů sóji, kukuřice i bavlny a zároveň kvůli vyšší konkurenci na trhu (primárně sója z Jižní Ameriky). Růst by naopak měl dovoz (očekává se ve výši 199 miliard USD), a to zejména v důsledku vyššího dovozu zahradnických produktů, cukru, tropických produktů, obilí a krmiv. Za vyšší poptávku po dovozu částečně může také silný dolar.

Autorka: Tereza Černá, zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

Doporučujeme