Celkovou bilanci zahraničního obchodu nepříznivě ovlivnilo především snížení kladného salda motorových vozidel o pět miliard korun. Dále se prohloubil schodek bilance s potravinářskými výrobky a základními farmaceutickými výrobky.
Příznivě na celkové saldo naopak působil hlavně menší schodek bilance zahraničního obchodu s chemickými látkami a počítači či optickými přístroji.
V celém roce 2019 dosáhl podle Českého statistického úřadu přebytek bilance zahraničního obchodu 149 miliardy korun, což představovalo meziroční růst o 50,5 miliardy. V porovnání s rokem 2018 se vývoz zvýšil o dvě procenta a dovoz o 0,6 procenta.
Poptávka asi zůstane vlažná
„Přestože měl prosinec meziročně o jeden pracovní den více, dynamiky exportu a importu nominálně meziročně klesly. Z teritoriálního hlediska se obchodní bilance meziročně nejvíce zlepšila s Čínou, Tureckem a Ruskem, a zhoršila s Německem a Nizozemskem,“ komentuje Jiří Pour, ekonom skupiny UniCredit. „Export motorových vozidel v prosinci opět poklesl, a poslední kvartál tak byl v tomto ohledu nejslabší z celého loňského roku, a to navzdory zlepšení registrací nových vozidel u klíčových zahraničních partnerů. Celoroční vývoz motorových vozidel v korunovém vyjádření ale i tak přidal čtyři procenta, což svědčí o tom, že se českým automobilkám dařilo v roce 2019 prosazovat na zahraničních trzích, a to navzdory utlumené světové poptávce po autech,“ uvádí ekonom.
Podle Jiřího Poura není pravděpodobné, že se situace v začínající sezoně změní . „Tento rok oživení zahraniční poptávky ve světle globálních rizik neočekáváme, proto ani český zahraniční obchod nebude dosahovat oslnivých výkonů. Růst obchodního přebytku vidíme letos okolo 20 miliard, a to především v důsledku nižších investičních dovozů,“ dodává analytik.
(red)