Výzvy (nejen) pro britský potravinářský sektor v roce 2024

Odvětví potravinářství v Británii se v roku 2024 potýkalo s řadou výzev, od chorob, které postihly úrodu a zvýšily ceny příslušných komodit, až po nepříznivé povětrnostní podmínky, které ovlivnily živočišnou i rostlinnou výrobu a narušily podnikání po celé zemi.

Vzhledem k propojenosti dodavatelského řetězce je situace v Británii samozřejmě ovlivněna i podmínkami jinde ve světě. Například v USA a v Brazílii se rozšířila choroba zelenání citrusů, která ovlivňuje barvu a kyselost tohoto ovoce.

Ilustrační fotografie

Řada významných producentů pomerančů tak zaznamenala velké ztráty na úrodě. To vedlo ke zvýšení cen pro spotřebitele a například ceny pomerančů se více než zdvojnásobily na 4 800 liber za tunu.

ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg

Pokračující výskyt ptačí chřipky zase vyvolal tlak na sektor vajec, protože nedostatek vajec měl za následek také nárůst cen. Tyto ceny jsou v současnosti o 16 % vyšší než v roce 2019 právě v důsledku šíření ptačí chřipky v Evropě a Severní Americe. Někteří britští chovatelé již byli nuceni zmenšit počet nosnic nebo dokonce opustit odvětví.

Letošní deštivé počasí v Británii ovlivňuje především produkci obilovin a brambor. Naopak sucho v Indii nebo Thajsku zase vytváří tlak na zvyšování ceny cukru, jehož jsou obě země významnými producenty. Navíc nejen britští producenti potravin jsou vystaveni tlaku konkurence a také tlaku ze strany spotřebitelů, který směřuje proti výraznějšímu zvyšování cen.

Autor: Paul Wilkins, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Londýně. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj

• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí

Doporučujeme