Seznam oprávněných výrobců respirátorů či roušek je online. Stát pomůže zájemcům s certifikací

Čeští výrobci ochranných prostředků pomáhají v boji proti koronaviru. Stát zveřejnil seznam certifikovaných producentů a dodavatelů roušek, respirátorů a polomasek, brýlí a štítů, obleků, návleků a plášťů.

Aktualizace z 22. května 2020

Vzhledem k nebývalému zájmu a měnící se situaci, se CzechInvest rozhodl seznam nasdílet online včetně kontaktních informací na jednotlivé firmy a průběžně ho aktualizovat na webových stránkách platformy Spojujeme Česko.

Výrobní kapacity jednotlivých firem průběžně CzechInvest monitoruje. Vedle tradičních výrobců na výrobu ochranných prostředků přechází například i některé firmy v automobilovém sektoru, které nejsou součástí žádné asociace nebo dodavatelského řetězce. V takovém případě mohly tyto firmy uniknout pozornosti a agentura je prosí, aby se přihlásily na e-mail healtechsupport@czechinvest.org.

(23. 4. 2020) CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a dalšími partnery vytvořil seznam tuzemských výrobců a dodavatelů, kteří jsou už nyní nebo v blízké době budou schopní vyrábět certifikované zdravotnické a osobní ochranné prostředky. To v praxi znamená, že mohou ihned dodávat státu. Ne všechny firmy, které roušky a další ochranné prostředky v Česku vyrábějí, příslušnými certifikáty totiž disponují. S většinou firem ze seznamu již relevantní ministerstva spolupracují nebo jednají.

Další zájemci se mohou o zařazení na seznam hlásit

V souvislosti s aktuální pandemií koronaviru vznikla ze strany státu akutní potřeba zajistit odpovídající množství certifikovaných osobních ochranných a zdravotnických prostředků pro pracovníky integrovaného záchranného systému, sociálních zařízení a dalších profesí, kterým stát tyto prostředky obstarává. S tím, jak se situace v Česku vyvíjí, je potřeba myslet na dostatečnou ochranu i v následujících měsících a pro případ obdobných situací, které v budoucnu mohou nastat. Cílem je od začátku pandemie zapojit české výrobce v maximální možné míře.

„Seznam v současné době čítá 38 firem. Při jeho tvorbě jsme vycházeli z naší Sektorové databáze dodavatelů, dlouhodobých zkušeností v oboru, průzkumu trhu a nabídek, které v uplynulých měsících přicházely na různé resorty. Snažili jsme se zahrnout všechny firmy, které mají potřebné certifikace nebo na nich momentálně pracují. Pokud však existují ještě nějaké další, které v seznamu nefigurují například z důvodu nedávné změny svého výrobního programu, budeme rádi, když se nám ozvou na e-mail healtechsupport@czechinvest.org. Využívat mohou také portál CoVpoint,“ říká generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl.

Na roušky zatím 15 firem, na respirátory 11

Vedle agentury CzechInvest se na tvorbě seznamu podílelo Ministerstvo průmyslu a obchodu, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora, Asociace výrobců a dovozců zdravotnických prostředků, Asociace nanotechnologického průmyslu, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a další partneři.

V případě roušek tento seznam certifikovaných výrobců čítá 15 firem, například společnosti CLINITEX nebo SPUR, u respirátorů se jedná o 11 firem, mezi nimi jsou například společnosti Refil, Moldex a Pardam. „Zmapovanou máme jejich aktuální i plánovanou kapacitu. Důležité je také upozornit, že kapacity firem jsou zejména v případě roušek a respirátorů v současné době pouze zlomkem aktuální potřeby České republiky,“ vysvětluje Reichl.

Novým zájemcům stát pomůže s certifikací

I nováčkům v oboru výroby těchto zdravotnických pomůcek stát zkusí ulehčit začátek. „Na základě jednání s firmami předpokládáme růst výrobní kapacity českých firem jak u roušek, tak respirátorů. Firmám, které filtry nebo jiné ochranné pomůcky historicky nevyráběly, ale mají zájem se zapojit, se snažíme pomoci například se zajištěním certifikace. Tak je tomu kupříkladu u společnosti OK Filters nebo SPUR,“ doplňuje ředitel Odboru inovací CzechInvestu Jakub Hájek.

Aktualizovaný seznam českých výrobců ochranných prostředků na webu Spojujeme Česko.cz

Tisková zpráva agentury CzechInvest

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme