Vzorem měst budoucnosti je futuristický Masdar City. Prosazují se zde i české firmy

Masdar City je bezpochyby městem budoucnosti. Projekt, který začal vznikat jen pár kilometrů od Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech již v roce 2006, má dnes více než dva tisíce obyvatel a dále roste. Jedná se o město plné ekologických řešení, technologických novinek a pracující výhradně s obnovitelnými zdroji. Dobrou zprávou je, že u vzniku jsou i české firmy.

Masdar City je stavěn na základě osvědčených postupů, s použitím udržitelných stavebních materiálů a energeticky účinných technologií. Díky tomu je celé město nadstandardně šetrné vzhledem ke spotřebě elektrické energie nebo vody a dalších zdrojů. Veškerá energie zde pochází výhradně z obnovitelných zdrojů. Celý projekt Masdar City podporuje výzkumné a vývojové iniciativy a inovativní pilotní projekty na podporu inteligentních technologií. Tyto technologie jsou zde také instalovány a zkoušeny v náročných podmínkách.

Město je postaveno na šetrném přístupu k životnímu prostředí i co se se týče dopravy. Zakládá si na tom, že klasické automobily zůstávají na okraji města, a v ulicích pak jezdí pouze bezemisní vozítka, zejména elektromobily. Klíčový je proto také propracovaný systém bezemisní veřejné dopravy. V jednom z pilotních programů se zde zkoumá také potenciál mobility založené na vodíkovém pohonu.

Architekti města se snaží za použití nejmodernějších technologií budovat právě zde v tomto nehostinném a vyprahlém prostředí příjemné místo k životu. Za celkovým návrhem Masdaru stojí tým britského architekta Sira Normana Fostera. Ten od počátku pracoval s dobrou znalostí tradičních stavebních prvků arabských měst. Domy jsou proto uspořádány tak, aby vrhaly stín co nejefektivněji na veřejné komunikace a sousední budovy. To je osvědčený recept na snížení teploty, a průměrná teplota tak v Masdar City je až o 20 °C nižší než v okolní krajině za hranicemi města. Nezbytná klimatizace, která je potřebná v budovách, pak chytře využívá chlad spodních vrstev země.

Masdar City | Philip Lange / Shutterstock.com

Jedna z konkrétních technologií, která je v Masdar City použita pro ekologické osvětlení vnitřních prostor jsou světlovody. Do města budoucnosti je dodává česká společnost Lightway. „Pomocí našich světlovodů se zde bude osvětlovat například prostor podzemní dráhy,“ řekl Jakub Brandalík, ředitel společnosti Lightway. „Světlovody sbírají denní světlo na střeše, fasádě, terase nebo třeba na chodníku či střeše. Následně světlo vedou vysoce reflexním tubusem přímo do interiéru, který potřebujete prosvětlit.“ Díky tomuto způsobu je přivedeno do prostoru světlo, ale ne teplo, které právě v těchto podmínkách musí zůstávat venku. „Vhodné využití zde má i náš patent Lightway Blue Performance, který zajišťuje že ve světlovodu i při obrovském rozdílu teplot nekondenzuje voda,“ vysvětluje Jakub Brandalík, Lightway.

Mezi další české firmy, které se na budování Masdaru podílejí patří například výrobce mobiliáře z Bílovic, který dodává do města budoucnosti odpadkové koše, popelníky či stojany na kola, zájem prý je i o chytré lavičky.

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti Lightway

• Teritorium: Spojené arabské emiráty
• Oblasti podnikání: Voda, odpady a životní prostředí

Doporučujeme