Od července začne v Evropské unii platit směrnice o zákazu prodeje jednorázových plastových výrobků. Z restaurací a rychlého občerstvení tak musejí zmizet nejen jednorázové plastové příbory, ale také talíře nebo brčka. A na kolik je odhadována celková roční spotřeba těchto výrobků v EU? Na neuvěřitelných 300 miliard kusů. Z toho 80 procent dosud pokrývaly plasty. Dalších deset procent je bioplast, který bude nejspíš také zakázán. Restaurace, hotely či fastfoodové řetězce tak teď řeší rébus: Kde vzít náhradu?
V čem změní zákaz jednorázových plastů německý nebo italský trh? Více v článku na EXPORTMAG.CZ
Letos sice mohou dovyprodat plasty, kterými se ještě rychle předzásobují. Pak ale už budou alternativou jen dřevěné příbory, papírové talířky a další biologicky rozložitelné výrobky. Na obrovskou poptávku ale zatím není v Evropě dost výrobců. A dřevěné příbory, které by měly být hlavní náhradou, nejsou mezi některými spotřebiteli v oblibě. „Dělali jsme si průzkum a ačkoli některým lidem dřevěné příbory nevadí, často si stěžují na nefunkčnost a pachuť v ústech jako od špachtle u doktora,“ říká produktový manažer české firmy Refork Dan Beseda.
Češi přišli s originální výrobní směsí i speciálními stroji
Startup Refork, který s předstihem pochopil obrovskou přicházející příležitost, tak už od vzniku hledal ideální materiál, z nějž by se daly rozložitelné příbory vyrobit. „Zkusili jsme snad dva tisíce různých mixů, než jsme našli ten pravý,“ říká Dan Beseda. Finální směs nakonec tvoří z 60 procent dřevěné piliny, které by byly jinak v podstatě bezcenným odpadem na pilách. Pojidlem je biologicky rozložitelný polymer vyráběný fermentací bakteriemi. A pro zlepšení vlastností produktu se do mixu přidávají ještě minerály.
Proč vytvořil startup Refork vlastní kryptoměnu? Více v článku na EXPORTMAG.CZ
„Říkáme, že máme tajnou formuli, ale to je spíš jen náš interní vtípek. Všechny podniky, které podobné materiály vyrábějí, totiž dělají hrozné tajnosti s tím, co do toho dávají, často se tím ale jen snaží něco schovat,“ usmívá se Dan Beseda. „Naše hlavní know-how přitom nespočívá v materiálu, ale ve stroji. Používáme totiž tolik dřevní moučky, že na to běžné technologie nestačí. Zato náš stroj je vlastně takový speciální mlýn, v němž se musí pilina spojit s polymerem při přesně dané teplotě.“
Příbor vydrží až tři měsíce používání
Výsledkem je příbor, který má mít lepší užitné vlastnosti než celodřevěné výrobky. Je omyvatelný a zároveň má i solidní životnost, takže vlastně překračuje označení „na jedno použití“. „V kanceláři je samozřejmě sami při obědech nebo svačinách opakovaně používáme. A vydrží bez problému dva až tři měsíce,“ říká Beseda. Firma kvůli velkému převisu poptávky nad nabídkou podobných výrobků hodlá v nadcházejícím období zvýšit produkci z jednoho milionu kusů měsíčně až na 20 milionů kusů.
Tomáš Stingl