Welfare hospodářských zvířat předmětem sporů mezi Kalifornií a zbytkem USA

Před Nejvyšším soudem USA se aktuálně projednává dopad kalifornského zákona o dobrých životních podmínkách zvířat na producenty, zpracovatele, spotřebitele a maloobchodní ceny.

Dne 11. října 2022 proběhlo slyšení, ve kterém si soud vyslechl argumenty žalující strany – tedy zástupců producentů, jaké škody jim tento zákon způsobí a jaké dopady bude mít na mezistátní obchod s masem.

Ilustrační fotografie

Kauza se datuje již do roku 2018, kdy kalifornští voliči ve volbách schválili legislativní iniciativu o welfare zvířat, která stanovuje minimální prostor pro chovaná hospodářská zvířata. Konkrétně pro prasata je minimální plocha 24 čtverečních stop (cca 2,2 m2), telata 43 čtverečních stop (4 m2) a nosnice 144 čtverečních palců (929 cm2). V Kalifornii prošel zákon díky 62 % hlasů a vstoupil v platnost již na počátku letošního roku.

Představitelé masného průmyslu se shodně postavili proti tomuto zákonu s tím, že ohrozí živobytí farmářů v celých Spojených státech. Národní rada producentů vepřového masa (NPPC) a Americká federace zemědělských podniků (AFBF) společně podaly k Nejvyššímu soudu žalobu, v níž zpochybnily ústavnost zákona a varovaly, že zákon zavede regulaci obchodu mimo stát jeho původu.

Kalifornie jako nejlidnatější stát (40 mil. obyvatel) dováží více než 99 % vepřového masa, které se tam spotřebuje. Zákon přitom zakazuje prodej masa ze zvířat a vajec od nosnic, kterým v chovu nebyly zajištěny výše uvedené minimální podmínky. Prezident AFBF Zippy Duvall se nechal slyšet, že zákon má potenciál zdevastovat malé rodinné farmy po celé zemi prostřednictvím zbytečných a drahých rekonstrukcí a každá americká rodina za něj nakonec zaplatí vyššími cenami potravin.

Dopad zákona do mezistátního obchodu je významným sporným bodem jeho implementace. Obhajoba naopak argumentuje dobrými životními podmínkami pro chovaná zvířata, které se pak odráží v kvalitě produkce, výrazně pozitivním vlivem na zdraví stád a hejn a následně zdravými potravinami.

Důležitým argumentem obhajoby je silná podpora voličů pro podmínky stanovené v zákoně ve volbách. Dle obhajoby mají producenti na výběr, jestli budou profitovat z prodejů masa ze zvířat chovaných v zákonem stanovených podmínkách nebo budou pokračovat v produkci pro zbylých 49 států.

Ilustrační fotografie

Zákon názorově rozděluje i politickou reprezentaci napříč USA. Silnější podporu zákon získává u členů demokratické strany, nicméně Bidenova administrativa podpořila napadení tohoto zákona u soudu, neboť údajně nepřiměřeně zasahuje do mezistátního obchodu.

Kalifornie není jediným státem, který v minulosti zavedl zákony o dobrých životních podmínkách pro chovaná prasata. Dalších devět států (Arizona, Colorado, Florida, Maine, Massachusetts, Michigan, Ohio, Oregon a Rhode Island) zakázaly uzavřené ustájení pro březí prasnice. Dopad tohoto opatření je ale výrazně nižší než výše uvedený kalifornský zákon.

Podle zprávy Rabobank z loňského roku pouze 4 % amerických chovů prasat ve skutečnosti splňovaly podmínky dané v zákoně, což podle obžaloby povede k deficitu vepřového masa a vysokým cenám v Kalifornii a přebytku masa ve zbytku USA.

Pokud Nejvyšší soud ponechá kalifornský zákon v platnosti, stoupnou podle obžaloby náklady na chov zvířat a dopad do cen se odhaduje minimálně na úrovni 10 %, ale spíše více. Rozhodnuto by mělo být v nejbližších týdnech.

Autor: Petr Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

Doporučujeme