Za ekologičtějšími pekařskými pecemi z jižní Moravy jsou i evropské dotace

Po několika letech vlastního vývoje v oblasti využití alternativních zdrojů tepla zahájila jihomoravská firma Kornfeil výrobu inovovaných pekařských pecí a kotlů. Do nových výrobních strojů investovala rodinná společnost přes 24 miliony korun. S více než třetinou nákladů, 8,5 milionu korun, jí pomohla dotace z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) 2014-2020.Firma Kornfeil s pomocí evropské dotace pořídila obráběcí stroje, ohraňovací lisy a laserové řezací technologie, které slouží k výrobě tenkých i silných žáruvzdorných plechů. Z těch se vyrábí speciální pece a kotle, které spalují ekologická paliva, jako je například biomasa, dřevní štěpka a pelety. Přístroje disponují nejmodernějším řídicím systémem, zajišťují nejvyšší možnou přesnost a rychlost obrábění a minimalizují spotřebu výrobního materiálu.

„Novým výrobkem reagujeme na poptávku zákazníků, malých, středních i průmyslových pekáren. Upřednostňují využívání obnovitelných zdrojů energie před fosilními palivy a zároveň chtějí svou činností přispět k udržení a zkvalitnění čistoty ovzduší a životního prostředí,“ říká Marek Směřička, ekonom společnosti Kornfeil. „Nové technologie jsou sice dražší, ale jejich ekonomická návratnost je velmi rychlá. Počítáme se zvýšeným zájmem od německých, rakouských, polských a také ruských zákazníků,“ doplňuje.

Dotaci na nákup nového přístrojového zařízení získala společnost Kornfeil z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) 2014-2020, konkrétně programu Inovace. „Podporu ve výši bezmála 3 miliard korun z tohoto programu získalo celkem 228 projektů. Projekt společnosti Korffeil je konkrétním důkazem toho, že inovace podporované z OP PIK mohou mít také jednoznačně pozitivní dopad na životní prostředí,“ říká Lukáš Vymětal, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace, která operační program administruje a podnikatelům s procesem žádosti o dotace pomáhá.

Česká firma Kornfeil je rodinnou společností sídlící v obci Čejč na jižní Moravě. V současné době má přes 140 zaměstnanců. Zabývá se výrobou a inovacemi pekařských technologií, zejména pecí, kynáren a dalšího výrobního vybavení, které dodává zákazníkům po celém světě.

Více informací o možnostech podpory z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) 2014 – 2020 najdete na webu agentury API: www.agentura-api.org.

• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme