Záchrana malých obchůdků v Olomouckém kraji pokračuje. Na venkov půjdou další milióny korun

Také letos spustil Olomoucký kraj dotační program Obchůdek. Ten je zaměřený na podporu malých prodejen na venkově, které by jinak zavřely, a lidé by pak za nákupem základních potravin museli složitě dojíždět jinam.

„Tento dotační program se v minulých letech osvědčil a je o něj velký zájem. Naší snahou je, aby na venkově byly dostupné základní služby pro občany, k čemuž prodej potravin a dalšího zboží určitě patří,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Ilustrační fotografie

V dotačním balíku jsou připraveny tři milióny a tři sta tisíc korun. Příjem žádostí o podporu odstartuje 23. října a skončí 3. listopadu. Vyhlášení podpůrného programu schválilo krajské zastupitelstvo na svém posledním zasedání s tím, že maximální výše dotace na jednoho žadatele je 100 tisíc korun.

„Možnost nakoupit si na venkově považuji za veřejnou službu. Spolu s obcemi chceme, aby malé prodejny na vesnicích zůstávaly a udržovaly venkov stále živý, a to i v těch nejmenších obcích. Proto je dotační program zaměřený na podporu maloobchodních prodejen v obcích maximálně do 1 000 obyvatel, kde má největší smysl,“ doplnil základní podmínky Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast regionálního rozvoje.

Nedávno hejtmanství podpořilo také vznik první samoobslužné prodejny v kraji. Lidé v Měrotíně se do svojí obecní „sámošky“ dostanou po stažení aplikace pro chytrý telefon, pomocí QR kódu si prodejnu otevřou, vyberou zboží a pak bezhotovostně zaplatí.

Další informace se zájemci dozví na webu Olomouckého kraje.

Redakčně upravená tisková zpráva Olomouckého kraje

• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod

Doporučujeme