Hlasujte o nejlepším projektu v boji proti suchu

Až do 25. září mohou lidé vybírat z dvanáctky nejlepších českých projektů ozeleňování budov, městských ulic i krajiny. Více informací o soutěži Adapterra Awards, kterou pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s odborným garantem Integra Consulting, najdete na webu adapterraawards.cz.

V soutěži Adapterra Awards mohou lidé zvolit nejlepší nápady, jak bojovat v českých městech a krajině proti suchu, vedrům, přívalovým dešťům a dalším projevům změny klimatu. Hlasování veřejnosti začalo ve středu 7. srpna.

„Na projevy změny klimatu se můžeme připravit již nyní. Zelenými střechami a fasádami, propustnými povrchy nebo výsadbou stromů můžeme ulevit přehřátým městům. Rozvolněním toků a přeměnou betonových koryt řek na zelené terasy je možné vytvořit přirozené mokřady plné života a poskytnout místo pro rozliv vody. Technologie, jak chytře čelit povodním, suchu nebo erozi jsou v Česku k dispozici,“ shrnuje strategický ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Do finále jde biocentrum i dům bez klimatizace

Mezi finálovými řešeními se objevilo například Biocentrum Ostrůvek u Kobylí na Moravě. Opatření zadržuje vodu na kdysi odvodněném území, kde ještě v 19. století bývalo přírodní jezero.

Adaptační opatření ale nejsou jen záležitostí volné krajiny. Inspiraci pro jednotlivce nabízí rodinný dům v Brně-Židenicích z roku 1927. Ten majitelé zrekonstruovali tak, aby v letních vedrech byla v interiérech domu i kolem něj stálá příjemná teplota i bez použití klimatizace. Navíc snížili množství emisí, které jejich domácnost vypouští do ovzduší.

Vítězové pojedou do zahraničí

Takových chytrých příkladů vybrala odborná komise dvanáct z pětadvaceti přihlášených. Všechna opatření se dostanou do inspirativní databáze nejlepších příkladů z České republiky, ale pouze vítězové v každé ze čtyř kategorií se zároveň na jaře 2020 vydají na zahraniční exkurzi.

Vítěz sekce volná krajina navíc získá dar v hodnotě 100 tisíc korun od hlavního partnera firmy Nestlé Česko. „Tématu vody se společně s Nadací Partnerství věnujeme už od roku 2012. Tehdy byly největší obavy z povodní, dnes nás ohrožuje dlouhodobé sucho. Řešení obou problémů jsou stejná a spočívají ve změně krajiny a efektivním nakládání s vodou. A právě prostřednictvím projektů přihlášených do soutěže Adapterra Awards chceme poskytnout praktickou inspiraci jednotlivcům, obcím, státním institucím i firmám a vybídnout je tak ke zlepšení situace,“ shrnuje Martina Šilhánová z Nestlé Česko.

Dvanáctku unikátních řešení, která budou soutěžit o hlasy veřejnosti, odtajnila Nadace Partnerství v sídle progresivní firmy Nano Energies: „Těší nás, že soutěž o nejlepší adaptační opatření na změny klimatu představila Nadace Partnerství právě u nás. K tématu máme velmi blízko – naše zelená elektřina ze stoprocentně obnovitelných zdrojů proudí do tisíců domácností i firem. Odebíráme ji od malých českých dodavatelů a pohání i budovu DRN, ve které sídlíme,” dodává Stanislav Chvála, generální ředitel Nano Energies.

Fotografie projektů, které se dostaly do finále, si můžete prohlédnout na Facebookové stránce Adapterry.

Přehled všech vybraných nápadů: (21,2 MB)

Redakčně upravená tisková zpráva Nadace Partnerství. Portál BusinessInfo.cz je mediálním partnerem soutěže.

• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme