Španělsko je totiž často označováno jako ovocný a zeleninový koš Evropy, protože exportuje do zemí EU mnoho druhů ovoce a zeleniny. To se ale v budoucnu může kvůli klimatickým změnám změnit. Již nyní na jihu země bojují zemědělci s extrémním suchem, které společně s větrem přispívá k erozi půdy. Ta vede k tomu, že se zemědělská půda postupně mění v nehostinnou poušť. V následujících dekádách může na Pyrenejském poloostrově zmizet zemědělská půda úplně.
Zpráva Evropského účetního dvora na konci roku 2018 konstatovala, že tři čtvrtiny půdy ve Španělsku je ohroženo erozí půdy a vzniku pouští. V oblasti Murcia to je dokonce 90 procent půdy. Podle Evropské komise je Španělsko silně zranitelné v důsledku klimatických změn, průměrná teplota se tu může do roku 2100 zvýšit o více než dva stupně Celsia.
Problémy potvrdil například farmář Alfonso Chico de Guzmán z regionu Murcia v obci La Junquera. Mnoho lidí se už z obce odstěhovalo kvůli tomu, že zemědělská půda zmizela a z krajiny se stala poušť. On sám se snaží rodinnou farmu o tisíci hektarech zachránit a zabránit erozi půdy.
„Části pozemků jsou již velmi silně erodované, když jsme odstranili horní vrstvu země, narazili jsme na skálu,“ vysvětlil Guzmán.
Třicetiletý zemědělec převzal hospodářství v roce 2012 a okamžitě se rozhodl, že nebude čekat na podporu vlády, ale začne sám aktivně bránit erozi půdy. Experimentoval s plodinami, má jich více, aby zajistil biodiverzitu. Pěstuje mandlovníky, obiloviny, zeleninu a ovoce. Zavlažuje výhradně dešťovou vodou. Vybudoval pro ni sběrná místa a snaží se, aby nebyla půda bohatá na živiny odplavována.
„Tato metoda ale vyžaduje hodně času a znalostí,“ tvrdí. Takto vedené hospodářství je náročnější než intenzivní hospodaření. Ale vyplácí se, se svými bioprodukty má o 70 procent vyšší výdělek než ostatní farmáři. I přes tato opatření ale ročně přijde o 40 až 50 tun půdy na jeho pozemcích. Kvůli stále větším suchům se v oblasti snižuje zásoba vody ve vodních nádržích, v tomto regionu jsou pouze na 21 procentech běžného stavu.
V obci Chiriviel, 70 kilometrů od La Junquera, hospodaří Santiaga Sánchez Porcelová. Také bojuje s erozí půdy a úbytkem živin v půdě. Stěžuje si na to, že na jihu Španělska přestala být úplně zima, celý rok tu panuje v podstatě léto. Pěstuje mandlovníky a chová stádo s více než tisícovkou ovcí. Ve stínu stromů pěstuje obiloviny a zeleninu. Podle ní nejde o nic nového, ale o tradiční způsob hospodaření. Místní zemědělci musí podle padesátileté ženy společně proti erozi a suchu bojovat, čekat na opatření vlády z Madridu nebo od bruselských úředníků nemá smysl.
Země EU podle serveru Politico ročně přijdou o 9 milionů tun půdy kvůli erozi. Jedná se ale o celosvětový trend, upozornila Kelly Ramirezová z nizozemského institutu pro ekologii NIOO. Situace se každým rokem podle ní zhoršuje. Nejvíce jsou tímto fenoménem ohroženy země u Středozemního moře, kromě Španělska také Itálie nebo Řecko. Kvalita zemědělské půdy ale klesá po celé Evropě, varoval Ariel Brunner z organizace BirdLife Europe, jež se zaměřuje na udržování biodiverzity v přírodě.
Převzato z webu Euro.cz. Autor: František Novák