Zájem firem o obchod s Vietnamem a Gruzií roste. Do zemí míří podnikatelská mise

U příležitosti pracovní cesty ministra životního prostředí Petra Hladíka do Vietnamu a Gruzie vypraví Hospodářská komora ČR do těchto zemí podnikatelskou delegaci. Komora zde organizuje podnikatelská setkání s dvoustrannými jednáními firem i prohlídky místních podniků.

Podnikatelskou část týdenní mise, která proběhne od soboty 9. do pátku 15. září, povede viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl.

Ho Či Minovo město (Vietnam)

Dvacetičlennou podnikatelskou delegaci tvoří zástupci českých firem z oblasti energetiky, recyklace a zpracování odpadů, farmacie a také vývojáři firemního softwaru.

Součástí je česko-vietnamské podnikatelské fórum

Podnikatelé nejdříve zamíří do vietnamského Da Nangu, kde je kromě setkání s reprezentanty Zastupitelského úřadu ve Vietnamu čeká i návštěva nedaleké průmyslové zóny Diem Nam – Dien NgocV té má výrobní závod česká společnost Hydra, která vyrábí kondenzátory pro zdravotnický průmysl a výrobce elektroniky.

Následně se podnikatelé letecky přesunou do vietnamské metropole Hanoj, kde Hospodářská komora organizuje česko-vietnamské podnikatelské fórum a B2B jednání českých a vietnamských podnikatelů. Fórum zahájí ministr životního prostředí Petr Hladík a viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl. Následující den se podnikatelé letecky přesouvají do Gruzie.

Tbilisi (Gruzie)

Vzájemný obchod s oběma zeměmi roste

Ve středoasijské republice zavítají zástupci firem do hlavního města Tbilisi a druhého největšího města země Kutaisi. V gruzínské metropoli budou podnikatelé jednat se zástupci ministerstev životního prostředí a zemědělství Gruzie o obchodních příležitostech v zemi. Také v Kutaisi proběhne podnikatelské fórum českých a gruzínských firem.

Obchodní výměna České republiky s Vietnamem a Gruzií v posledních letech nabývá na významu. Vietnam se jako patnáctá nejlidnatější země světa rychle rozvíjí a vzájemný byznys s Českem loni dosáhl 2,3 miliard eur. Od srpna 2020 navíc platí dohoda o volném obchodu mezi EU a Vietnamem, která postupně odstraňuje celní a další překážky ve vzájemném obchodě.

Nová exportní strategie má potenciál posílit českou ekonomiku. Bude ale záležet na krocích vlády

Také obchodní výměna s Gruzií zaznamenala v roce 2022 nárůst o 73 %, přičemž český vývoz do Gruzie se zvýšil o 88 % a dovoz ze země o 20 %. Z dostupných statistických údajů za leden až březen 2023 je navíc patrný pokračující vzestupný trend. Nejvýznamnější vývozní komoditou z ČR jsou telekomunikační zařízení nebo automobily.

• Teritorium: Česká republika | Gruzie | Vietnam

Doporučujeme