Zájem o marocký trh stoupá. Příležitosti pro exportéry podpoří česká podnikatelská mise

Česká podnikatelská mise se od 4. prosince 2018 účastní česko-marockého podnikatelského fóra. Mezinárodní setkání v Casablance si klade za cíl představit perspektivní marocký trh české vládě a také exportérům. Podpořit stoupající zájem o tamní trh chce rovněž agentura CzechTrade, která se na organizaci obchodní mise podílela ve spolupráci s českou ambasádou v Maroku.Marocké království navštívil i český premiér Andrej Babiš doprovázený podnikatelskou delegací. Součástí výpravy byly i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a průmyslu a obchodu Marta Nováková. Zahraniční kancelář agentury CzechTrade se na přípravě podnikatelské mise aktivně podílela ve spolupráci s obchodně-ekonomickým úsekem zastupitelského úřadu České republiky v Rabatu.

Jedním z důvodů cesty české výpravy do Casablanky, byla účast na česko-marockém podnikatelském fóru. „Zahraniční kancelář agentury CzechTrade zde působí již pět let a její pracovníci jsou díky navázaným kontaktům schopni kdykoliv poskytnout asistenci. Na podnikatelském fóru, které se uskutečnilo tento týden, jsme měli na starosti zajištění služeb tlumočníka,“ říká ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Casablance Tamer El-Sibai. 

Maroko se v poslední době těší stoupajícímu zájmu českých firem. Příležitosti skýtá především tamní energetický, zemědělský a potravinářský sektor a stavebnictví. „V rámci energetiky je prioritou Marockého království významně zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie. S ohledem na úsilí o energetickou transformaci bude investováno 30 miliard dolarů do projektů výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, což nabízí příležitosti českým firmám,“ informuje Tamer El-Sibai. V rámci stavebnictví marocká vláda aktivně investuje do výstavby přístavů a přístavní infrastruktury, rozvoje silniční a kolejové dopravy. Realizuje se výstavba větrné farmy a celá řada dalších projektů. Marocké zemědělství do budoucna počítá s investičními programy ve výši 1,2 miliardy eur.

Agentura CzechTrade se v této lokalitě každoročně účastní významných mezinárodních veletrhů a akcí, na kterých pomáhá českým exportérům v navazování obchodní spolupráce. „V letošním roce jsme se účastnili akcí jako Morocco Style and Textile 2018, The Big 5 North Africa 2018 nebo Marrakech Air Show 2018. V následujícím roce nemáme o nic menší plány a už se chystáme na Morocco Style and Textile 2019, The Big 5 Construct North Africa či Solaire Expo Maroc,“ dodává Tamer El-Sibai, ředitel zahraniční kanceláře v Casablance.

Doporučujeme