Zákon o označování kalorií v Británii a strategie boje proti obezitě

Nový zákon o označování kalorií ve Velké Británii, jehož cílem je řešit obezitu, mnozí vítají. Může být ale také důvodem k obavám?

V dubnu 2022 vstoupily v Anglii v platnost nové předpisy o označování kalorií, což znamená, že mnoho potravinářských a pohostinských podniků má povinnost zákazníkům ke svým pokrmům podávat také informace o kaloriích.

Ilustrační fotografie

Nařízení o označování kalorií v Anglii vyžaduje, aby potravinářské podniky s více než 250 zaměstnanci uváděly informace o kaloriích na fyzických jídelních lístcích, online jídelních lístcích, platformách pro rozvoz jídel a/nebo na etiketách potravin.

V souladu s nařízením o označování kalorií musí podniky uvádět energetický obsah potraviny v kilokaloriích (kcal), odkazovat na velikost porce, ke které se informace o kaloriích vztahují a uvádět větu: Dospělí potřebují přibližně 2 000 kcal denně.

Legislativa je součástí vládní strategie boje proti obezitě a vztahuje se na všechny podniky v Anglii, které mají více než 250 zaměstnanců. I když je zaměřena na větší podniky, k dobrovolnému označování kalorií jsou vybízeny i menší potravinářské firmy.

Český aplikátor Tugi zlomí strach lidí z injekcí

Vláda Spojeného království uvádí, že cílem legislativy, která je součástí vládní strategie boje proti obezitě, je zajistit, aby se lidé mohli při konzumaci jídla v restauracích nebo při nákupu hotových jídel rozhodovat na základě jasných informací. Uvádění údajů o obsahu kalorií může také povzbudit podniky, aby svým zákazníkům nabízely méně kalorické alternativy.

Bylo zjištěno, že 28 % dospělých obyvatel Anglie je obézních a dalších 36 % má nadváhu. Cílem této nové legislativy je reagovat na tyto rostoucí počty. Mnoho restaurací a podniků uvítalo nové nařízení, jehož cílem je pomoci v boji proti obezitě.

Na druhou stranu může mít poskytování informací o kaloriích v jídle negativní dopad na osoby s poruchami příjmu potravy, kterých je ve Velké Británii přes jeden milion. Podle průzkumu charitativní organizace Beat bylo zjištěno, že vysoké procento z lidí, kteří těmito poruchami trpí, se domnívá, že na ně nové nařízení bude mít negativní nebo velmi negativní dopad. Zároveň však platí, že si zákazníci budou mít možnost v restauracích vyžádat jídelní lístek bez informací o kaloriích.

Autoři: Paul Wilkins a Tibor Angyal, místní zástupci ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Londýně. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj.

• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme