Zaměstnavatelé vládě: Spusťte hned kurzarbeit, náklady poneseme spolu

Firmy potřebují od státu okamžitou pomoc, aby nemusely propouštět zaměstnance, pro které kvůli opatřením proti koronaviru nemají dost práce. Tvrdí to zástupci podnikatelských organizací. Vláda podle nich musí do 22. března nastartovat kurzarbeit.

Vládu vyzvali společně zástupci zaměstnavatelů – Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.

Opatření, která mají zabránit šíření koronaviru, těžce dopadá na české firmy. Výrobu už omezilo, nebo v příštích týdnech omezí skoro polovina podniků.

Mají prý problémy s dodávkami surovin a komponent. Navíc rychle klesá poptávka po jejich výrobcích doma i v zahraničí, což vyplývá z informací od členských firem Svazu průmyslu a dopravy ČR. Pokud by nynější opatření trvala déle než měsíc, bude zřejmě velká část podniků čelit existenčním problémům.

„Příští týden je poslední týden v měsíci a spousta firem bude muset udělat zásadní rozhodnutí, jestli bude snižovat stavy zaměstnanců. Mnohé nyní zvažují, jestli prodlouží smlouvy na dobu určitou, které jim teď končí. Některé podniky uvažují o hromadném propouštění. Česká vláda proto musí okamžitě, nejpozději během víkendu, nastartovat kurzarbeit. To znamená, že by se stát podílel na mzdových nákladech zaměstnanců, pro které firmy nemají kvůli krizi práci,“ říká Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Také podle šetření Hospodářské komory mezi podniky je potřeba firmám urychleně pomoct s cash flow, neboť čím dál více subjektů začalo zastavovat svou výrobu. 

Klíčová je rychlost

„Aktivace kurzarbeitu je první krok. Oceňujeme bezúročné úvěry nebo ošetřovné pro OSVČ, než se to ale všechno zúřaduje, uplyne čtrnáct dní, možná několik týdnů. Druhým krokem je tedy rychlé administrativní zajištění podpory podnikům, tedy aby firmy věděly, jak můžou podporu čerpat. Apeluji proto na vládu, aby byly známy konkrétní realizační procesy. I v tom jsme připraveni s vládou spolupracovat,“ uvádí prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Na zastavení výroby velkých firem jsou velmi citlivé hlavně malé a střední firmy. 

„Vláda musí urychleně jednat, jakkoliv chápeme, že v minulých týdnech řešila zejména otázku zastavení epidemie samotné a zpomalení nákazy. Teď už ale přišel čas na to, abychom se skutečně začali věnovat podnikům a jejich hospodaření, které se dostává do obrovských potíží. Velké poděkování patří všem podnikatelům, kteří se snaží současnou krizi zvládnout. Ale dlouhodobě to zvládnout nejde,“ varuje prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner.

Doporučujeme:

Koronavirus ohrožuje firmy. Pomohlo by jim zmrazení splátek úvěrů

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Obchod | Ostatní | Služby

Doporučujeme