Zářijová obchodní bilance zahraničního obchodu se zbožím skončila přebytkem

Podle předběžných údajů skončila v září bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 21,3 mld. Kč, který byl meziročně o 9,9 mld. Kč vyšší.

Celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím příznivě ovlivnil zejména meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly o 6,2 mld. Kč. Zmenšil se deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 4,2 mld. Kč a ropou a zemním plynem o 4,0 mld. Kč.

Ilustrační fotografie

Nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně menší přebytek obchodu s ostatními dopravními prostředky o 2,5 mld. Kč. Deficit obchodní bilance se prohloubil u základních kovů o 1,7 mld. Kč a základních farmaceutických výrobků o 1,3 mld. Kč.

Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy EU sev září meziročně zvýšil o 1,4 mld. Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 8,0 mld. Kč.

„Českým exportérům se v září dařilo, což je v souladu s pozitivními čísly průmyslové produkce. Čísla se však mohou rychle měnit vzhledem k problémům, kterým průmysl v eurozóně (a hlavně v Německu) v současnosti čelí. Příspěvek zahraniční poptávky k růstu ekonomiky v letošním roce však zůstane pozitivní, komentuje Jiří Pour,“ ekonom Unicredit.

Meziročně vzrostl vývoz o 8,1 % na 399,8 mld. Kč a dovoz o 5,6 % na 378,5 mld. Kč. Září 2024 mělo o jeden pracovní den více než září 2023.

„Export pokračuje v pozitivním trendu i podle zářijových statistik. Jeho meziroční nárůst v září 2024 činil 8,1 % na 399,8 mld. Kč. Z teritoriálního pohledu se opět dvouciferně meziročně vývoz zvýšil do zemí mimo EU, a sice o 20 %. Dobrou zprávou také je, že u všech našich pěti hlavních exportních partnerů došlo k meziročnímu nárůstu exportu, přičemž největší růst jsme zaznamenali do Spojeného království, a to o 26 %. V rámci padesáti vybraných zemí sledujeme největší nárůst v absolutní hodnotě exportu u Německa, do kterého vývoz vzrostl meziročně o 5,3 mld. Kč, do Spojeného království (o 4 mld. Kč), na Slovensko (o 2,5 mld. Kč), do Turecka (o 2,3 mld. Kč) a do Singapuru (o 2 mld. Kč). Z hlediska sektorů zaznamenáváme dobré výsledky u vývozu potravinářských výrobků (meziroční nárůst o 16,4 %), pryžových a plastových výrobků (o 16,3 %) a počítačů, elektronických a optických přístrojů (o 14,4 %),“ komentuje Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade.

A dodává: „Přestože výsledky exportu jsou pozitivní, je nadále klíčové hledat nové trhy a upevňovat naše pozice v těch stávajících s využitím nástrojů a programů, které jsme stanovili ve strategii CzechTrade na příští tři roky. Současná situace na globálním trhu jasně ukazuje, že exportéři musí čelit nejrůznějším výzvám, jako jsou například změny v automobilovém průmyslu či geopolitická situace ve světě, ale na druhou stranu mohou využít příležitostí, které se otevírají na trzích mimo Evropu. Důležitou roli hrají i vzdělávací a networkingové akce, kterých exportéři hojně využívají. Rád bych také zmínil nadcházející 3. ročník konference Future of Export Summit 2024, který proběhne 12. listopadu, kde se opět sejdou významné osobnosti českého byznysu a více než 400 zástupců tuzemských firem.“

„V září vývoz meziročně vzrostl o 29,8 mld. Kč a dovoz o 19,9 mld. Kč. Z teritoriálního hlediska jsme zaznamenali nejvyšší meziroční nárůst u vývozu zboží do Německa, Spojeného království a na Slovensko. Z pohledu dovozu pak došlo k nejvyššímu nárůstu u zboží původem z Číny a Polska,“ říká Jana Mazánková, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ. 

Meziměsíčně po sezónním očištění se snížil vývoz o 6,1 % a dovoz o 4,6 %.

V lednu až září 2024 dosáhl přebytek obchodní bilance 182,9 mld. Kč, což představovalo meziroční přírůstek o 107,1 mld. Kč. Od začátku roku stoupl vývoz o 5,0 % a dovoz o 1,8 %.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme