Zásobníky s plynem jsou plné. Česko splnilo evropské nařízení s předstihem

Ke konci letošního července bylo v zásobnících na území České republiky 3 115 milionů metrů krychlových zemního plynu. Zásobníky jsou tak naplněny z 90 procent. Roční spotřeba plynu je v Česku zhruba 7,5 miliardy m3 a stále klesá.

Česko s výrazným předstihem splnilo povinnost nařízení Evropského parlamentu a Rady EU naplnit zásobníky plynu do 1. listopadu 2023 minimálně na 90 % jejich kapacity. Současná úroveň zásob plynu v České republice je tak rekordní.

Ilustrační foto

Česko už se obejde bez plynu z Ruska

„Díky rekordním aktuálním zásobám jsme ve velmi dobré výchozí pozici, abychom se dobře připravili na nadcházející zimu a je velkým úspěchem, že se to daří i bez dodávek plynu z Ruska,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

„Daří se nám to především díky zajištění alternativních dodávek plynu, například prostřednictvím LNG terminálu v holandském Eemshavenu, ale také díky zodpovědnému přístupu ke spotřebě plynu,“ dodává Síkela.

Terminál v nizozemském Eemshavenu odbavil v prvním pololetí 12 lodí s LNG pro Česko

V prvním pololetí roku 2023 nebyl dovezen ani jeden kubík plynu z Ruska. Dodávky dnes tvoří především dodávky zkapalněného LNG z Belgie, které dosahovaly 27,1 % a dále z Holandska 21,9 %. Největší podíl na dodávkách do Německa má plyn z Norska, odkud přiteklo přes 49 procent veškerých dodávek.

Nařízení EU z loňského roku stanovilo, že podzemní zásobníky plynu na území členských států musely být před začátkem zimy 2022/2023 naplněny alespoň z 80 % své kapacity a před začátkem následujících zimních období z 90 %. Česko v roce 2022 splnilo povinnost rovněž s předstihem, 80% naplněnosti dosáhly zásobníky 4. srpna 2022.

Devadesátiprocentní naplnění je unikátní. Teď už bude standardem

Devadesátiprocentního naplnění zásobníků se během přípravy na topnou sezónu podařilo dosáhnout pouze dvakrát v historii Česka – v loňském roce a v roce 2019, v ostatních letech se přes tuto úroveň zásoby nepřehouply.

Terminál v Eemshavenu

Loni dosáhly zásobníky úrovně 90 procent k 9. říjnu a v roce 2019 k 12. srpnu. Loni byla úroveň zásob k datu 28.7. na úrovni naplněnosti 78,7 % a předloni na úrovni 44,9 %. Podobně příznivější oproti roku 2022 je letošní vývoj tvorby zásob plynu také na evropské úrovni. Letos je průměrná naplněnost zásobníků v Evropě na úrovni 84,5 %, zatímco v loňském roce to bylo 67,5 %.

„Letos se nám tedy podařilo splnit evropský cíl ještě dříve než loni. Důležitost úspor tím ale nekončí. Úspory plynu nám pomáhají dosahovat rekordní úrovně zásob plynu, což posiluje naši odolnost vůči případným krizovým situacím a tedy naši energetickou bezpečnost,“ doplňuje ministr.

Ministerstvo průmyslu a obchodu k úsporám energií zřídilo rozsáhlou poradenskou síť. S aktuální vládní pomocí s vysokými cenami energií a s úsporami poradí linka 1212.

Užitečné informace jsou dostupné také na webu www.energiezamene.cz, kde ministerstvo zveřejňuje aktualizovaná data o stavu zásobníků a o aktuální spotřebě. S tím, jak na úspory, pomohou zdarma odborníci z řad energetických konzultantů sdružených pod značkou Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS). Více informací najdete na www.mpo-efekt.cz.

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Analýzy a statistiky
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme