Zástupci České republiky a Kataru podepsali dohodu o hospodářské, obchodní a technické spolupráci

Dohoda podepsaná mezi Českou republikou a Katarem umožní širší spolupráci v oblasti energetiky a přinese nové obchodní příležitosti pro české exportéry.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela podepsal na Pražském hradě při příležitosti oficiální návštěvy katarského emíra Tamíma bin Hamada Ál Tháního a ministerské delegace v České republice dohodu o hospodářské, obchodní a technické spolupráci.

Podpis dohody o spolupráci | Zdroj: MPO ČR

„Dohoda představuje důležitý krok k dalšímu posílení ekonomické spolupráce mezi Českou republikou a Katarem. Tento trh je pro nás důležitý nejenom z hlediska diverzifikace dovozu plynu do Evropy, ale i jako perspektivní alternativa pro český vývoz mimo Evropskou unii. Již nyní probíhají jednání mezi společností ČEZ a katarským státním podnikem Qatar Energy a připravuje se otevření zahraniční kanceláře CzechTrade v Dauhá,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Podpis dohody pomůže k efektivnějšímu prosazování zájmů českých exportérů a investorů na tamním trhu. Vznikne mezivládní smíšená komise, která bude rozvíjet spolupráci na společných projektech, přičemž mezi hlavní oblasti zájmu budou patřit zejména energetika, strojírenství, automobilový průmysl, zdravotnická technika, ICT, technologie smart cities a také turistický ruch včetně lázeňství. Smíšená komise bude poprvé zasedat na jaře v příštím roce.

Podpis dohody o spolupráci | Zdroj: MPO ČR

V posledních deseti letech česko-katarská obchodní výměna vzrostla čtyřnásobně a v roce 2021 dosáhla 2,9 miliardy korun. V současné době je Katar čtvrtý nejdůležitější trh pro český export na Blízkém východě. Nedávno byl v Dauhá otevřen Zastupitelský úřad České republiky.

Katar je největším světovým exportérem zkapalněného plynu (LNG) a má třetí největší zásoby ropy i zemního plynu na světě. Díky tomu jde o jednu z nejbohatších zemí světa – podle HDP na obyvatele je čtvrtý za Lucemburskem, Singapurem a Irskem.

• Teritorium: Asie | Katar | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika | Obchod

Doporučujeme