Zástupci českých startupů a inovačních center se inspirovali v Izraeli

Osm zástupců českých startupů a inovačních center se účastnilo intenzivního 11denního programu pro inovátory v Izraeli, zemi, které se přezdívá Startup Nation. Kromě přednášek, workshopů a networkingu se účastníci podívali i do místních inovačních center.

 V4 Innovators in Israel Training je název v pořadí již 3. běhu inovačně-rozvojového programu, který si klade za cíl pomoci startupům a inovačním centrům ze zemí V4 s budováním inovačních ekosystémů a rozvojem podnikání na zahraničních trzích.

Foto: CzechInvest

„Vybraní zástupci z řad českých startupů a inovačních center získali v Izraeli praktické nástroje a kontakty pro uplatnění svých podnikatelských záměrů a hodnocení tržního potenciálu inovativních myšlenek, řešení, produktů či služeb,“ říká Petr Kopeček, specialista na startupy v agentuře CzechInvest a dodává: „Do roku 2030 chceme patřit mezi inovační lídry minimálně v rámci střední a východní Evropy a inspirujeme se mimo jiné právě v Izraeli, který je v otázkách inovací už nějakou dobu jednou z nejúspěšnějších zemí na světě.“

Letos se program uskutečnil převážně v izraelské Haifě, ale také v Jeruzalémě a Tel Avivu. Celkem 28 účastníků z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska mělo unikátní příležitost sdílet zkušenosti, nasát atmosféru a poznat fungování jednoho z nejlepších startupových a inovačních ekosystémů na světě. Program zajišťovalo Ministerstvo zahraničních věcí státu Izrael pod vedením agentury MASHAV. Za českou stranu byla organizace zajištěna Ministerstvem průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest a Zastupitelským úřadem ČR v Tel Avivu.

Závěr programu proběhl za účasti velvyslanců zapojených zemí, za českou stranu se zapojil se do networkingu český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický. „Velmi oceňuji tuto i podobné bilaterární vědecko-podnikatelské spolupráce mezi Českem a Izraelem, se kterým máme dlouhodobě skvělé vztahy. Bylo inspirativní zde potkat nadané inovátory nejenom z Česka a pobavit se s mini o jejich výzvách, které každodenně při podnikání řeší. Přeji jim mnoho úspěchů a hlavně globální ambice, které jim pomohou uspět i v tak konkurenčních prostředích jako je Izrael.

Cílem projektu V4 Innovators in Israel Training Program je naplňovat cíle stanovené v Inovační strategii ČR 2019–2030, zejména aktivně podporovat rozvoj startupového prostředí v ČR a internacionalizaci inovativních podniků. Projekt je financován ze 4/5 prostřednictvím Mezinárodního visegradského fondu a z 1/5 ze strany Státu Izrael.

• Teritorium: Česká republika | Izrael | Zahraničí

Doporučujeme