Zástupci ZČU v čele s rektorem jednali na Tchaj-wanu o spolupráci s univerzitami i s výrobcem čipů

Na přelomu dubna a května absolvovali zástupci Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) v čele s rektorem Miroslavem Lávičkou pracovní cestu na Tchaj-wan, se záměrem zahájit či prohloubit spolupráci mezi ZČU a tchajwanskými univerzitami a nalézt vhodná témata pro spolupráci v oblasti vědy i výuky.

Součástí cesty bylo také setkání se zástupci společnosti TSMC, jednoho z největších výrobců polovodičových čipů, s cílem zapojit se do vybraných aktivit plánovaného vývojového centra v Drážďanech. Podle rektora Miroslava Lávičky šlo o první krok k navázání případné spolupráce.

Vrcholem cesty na Tchaj-wan byla návštěva společnosti TSMC | ZČU

„Prestižní tchajwanská společnost TSMC, která vyrábí vysoce pokročilé čipy např. pro Apple, Qualcomm či AMD a další high-tech firmy, aktuálně zvažuje výstavbu nové továrny v Drážďanech. Jedním z nejdůležitějších témat naší cesty proto byla diskuse o možné spolupráci v oblasti vývoje polovodičových čipů a jejich aplikací,“ vysvětluje rektor ZČU Miroslav Lávička.

„Západočeská univerzita se věnuje aplikovanému výzkumu v oblasti využívání čipových technologií, zároveň dlouhodobě úzce spolupracujeme s významnými technickými univerzitami v Česku i v zahraničí. Naším cílem je proto být součástí připravovaného konsorcia spolupracujícího se společností TSMC,“ komentuje záměr ZČU rektor Miroslav Lávička, kterého na cestě doprovázeli proděkan Fakulty elektrotechnické Jan Michalík a projektový manažer Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Arnošt Marks, který měl cestu organizačně na starosti.

Posilování vztahů mezi Tchaj-wanem a Českou republikou dokládá např. březnová mise předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové, kterou doprovázelo i několik poslanců, zástupců vysokých škol a asi stovka českých podnikatelů.

„Dostali jsme oficiální pozvánku být součástí delegace předsedkyně Poslanecké sněmovny. Ale protože v březnu nastupovalo nové vedení univerzity, museli jsme pozvání bohužel odříct. Už tenkrát jsme ale slíbili našim tchajwanským přátelům, kteří se tenkrát dotazovali, proč se cesty neúčastníme, že je navštívíme hned, jak to bude možné. A to jsme dodrželi. Navíc bylo výhodné navštívit tchajwanské instituce samostatně, neboť jsme se v úzkém kruhu mohli věnovat výhradně tématům zajímavým právě pro ZČU,“ říká rektor Miroslav Lávička.

Pracovní cesta na Tchaj-wan | ZČU

Představitelé ZČU navštívili několik tchajwanských univerzit, konkrétně National Central University (NCU) ve městě Taoyuan, National Taipei University of Technology (Taipei Tech) v hlavním městě Taipei, National Cheng Kung University (NCKU) v Tainanu a Tunghai University ve městě Taichung. Během jednotlivých setkání představila delegace Západočeskou univerzitu a všechny její součásti, diskutovala o možnostech výměn studujících a stáží akademiků, double-degree studijních programech a rovněž o možných společných výzkumných projektech.

„Tchajwanské univerzity, které jsme navštívili, jsou, podobně jako ZČU, silně orientovány na oblast aplikovaného výzkumu. Za velmi zajímavá témata spolupráce považuji např. oblasti robotiky, autonomního řízení vozidel, SoC designu, výkonové elektroniky a pohonů, aditivních technologií, pouzdření výkonových polovodičových modulů, matematického modelování a umělé inteligence, satelitní komunikace a vývoje pikosatelitů a řadu dalších. Velká příležitost je zde nejen v oblasti společných vědecko-výzkumných projektů, ale i výuky a vzájemné výměny studentů i akademiků,“ doplňuje Jan Michalík.

Diskuse se tak věnovala tématům, která mohou být přínosná pro technické fakulty ZČU a výzkumné centrum NTC, ale i pro Ústav jazykové přípravy a další součásti.

Ukázka polovodičového waferu – Tunghai University | ZČU

Kromě návštěv univerzit proběhlo v Tchaj-peji i jednání mezi představiteli ZČU a zástupci National Applied Research Laboratories (NARLabs), tchajwanskou výzkumnou institucí, která vznikla spojením několika tematicky zaměřených výzkumných laboratoří pro podporu výzkumu a vývoje.

Vrcholem pracovní cesty na Tchaj-wan pak byla exkurze do nového školicí komplexu pro budoucí tovární inženýry společnosti TSMC, který sídlí v Centrálním tchajwanském vědeckém parku v Taichungu. Zástupci ZČU diskutovali s představiteli TSMC o možnostech vhodného zapojení do vybraných aktivit plánovaného vývojového centra čipů v německých Drážďanech.

„Návštěvu na Tchaj-wanu považuji pouze za první krok, kterým jsme oficiálně deklarovali naši připravenost a zájem o spolupráci. Je však nutné, aby tato návštěva byla v brzké době následována cestou odborného týmu ZČU, ve kterém již budou naši výzkumníci a pedagogové, kteří budou mít zájem o řešení konkrétních témat. Tchajwanská strana je na to připravena a my bychom si neměli nechat tuto jedinečnou příležitost uniknout, “ uzavírá rektor Lávička.

Redakčně upravená tisková zpráva ZČU v Plzni

Doporučujeme