Zdravotnictví, energetika i těžba, Pákistán hledá zahraniční partnery

Dodávky zdravotnických technologií, farmaka, ale i know-how pro těžbu a zpracování surovin nebo rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Pákistán hledá zahraniční partnery.

Příležitosti se nabízejí také českým firmám. Potvrdila to i nedávná mise českých úředníků i podnikatelů do Pákistánu. Mise financované v rámci programu PROPED se letos v dubnu zúčastnili zástupci zdravotnických a farmaceutických firem BTL, TSE a Cayman Pharma, kteří do země přijeli u příležitosti prvního zasedání česko-pákistánské smíšené komise.

Ilustrační fotografie

Oficiální delegaci vedl vrchní ředitel ministerstva průmyslu a obchodu David Müller. Ten také jednal o důležitosti sektoru a možné spolupráci s federálním ministrem zdravotnictví Syedem Mustafou Kamalem a s předsedou místního regulátora Drug Regulatory Authority of Pakistan (DRAP) Dr Ubbaidem.

ExportMag.cz: Startup spojil zdravotní rehabilitaci, hru a virtuální realitu

Pro české firmy je často nečitelný a komplikovaný proces registrace u DRAP, kterou musí mít všechny výrobky i léčiva dodávané na místní trh. Ministr uvedl, že systém DRAP bude brzy digitalizován a proces by se tak měl do léta zjednodušit. Příležitosti na trhu, který má téměř 260 milionů obyvatel, jsou velké. Pákistánské nemocnice jsou jak státní, provinční, tak i soukromé. Speciální entitou jsou i nemocnice vedené armádními složkami – letectvem, pozemní armádou i námořnictvem v rámci jimi spravovaných měst.

Soukromý, státní a armádní sektor

Jak nemocnice samotné fungují, se mohli účastníci mise přesvědčit v soukromé Kulsum International Hospital a letectvem vedené PAF Hospital v Islámábádu. U armádních nemocnic je viditelný menší tlak na nejnižší cenu, u soukromých nemocnic je výhodou nákup podle vlastního uvážení bez pravidel pro veřejné zakázky. U obou je jednou z klíčových otázek dostupnost pozáručního servisu a případný výcvik místních sester a doktorů k užívání vybavení. Některé české výrobky již na pákistánský trh pronikly – v PAF Hospital leží pacienti na postelích Linet a české BTL dodalo vybavení pro rehabilitace. Zkušenosti s těmito výrobky jsou podle slov ředitele skvělé.

Ilustrační fotografie

Pákistánské zdravotnictví je do velké míry založeno na platbách za služby na místě a roztříštěnost systému dala vzniknout silným soukromým skupinám. Jednou z nich je právě Kulsum International Hospital, jejíž provozovatelé se chystají na stavbu zbrusu nové nemocnice na kraji Islámábádu. Budou poptávat expertízu jak na design a výstavbu, tak na vybavení nemocnice a trénink personálu. První fáze by měla mít kapacitu 100 lůžek, dohromady pak 400 lůžek.

Příležitosti jsou i ve farmaceutickém průmyslu, jak ukázal i intenzivní program zástupkyň Cayman Pharma. Pákistánské farmaceutické společnosti mají zájem o nové partnery, a to i kvůli napjaté situaci s Indií, kdy byl přerušen veškerý obchod. Češky měly možnost setkat se se stávajícími i perspektivními zákazníky v Islámábádu a Lahore, kde se také zúčastnily semináře s Lahore Chamber of Commerce and Industry.

Technologie pro těžbu i výrobu

Příležitosti pro české firmy existují také v energetice a těžebním průmyslu. Potvrdil to i federální ministr pro ropu a těžbu Ali Pervaiz Malik. Pákistán je závislý na dovozu fosilních paliv, která vyrábí přes polovinu elektrické energie. Vládní priority směřují na jedné straně do rozvoje obnovitelných zdrojů energie (vodní, větrné i solární), tak do rozšiřování těžby lignitu a rozvoje kapacit na zplyňování uhlí. V této oblasti hledá Pákistán jak technologie pro těžbu a výrobu, tak know-how.

Zároveň sílí tlak na co nejšetrnější výrobu a zapojení zelených technologií. Kromě rozvoje zdrojů energie Pákistán potřebuje nutně zmodernizovat přenosovou síť. Díky stoupající populaci a připojování oblastí, které dříve do sítě zapojeny nebyly, lze čekat rostoucí tlak na přenosovou soustavu i na výrobu energie.

U všech sektorů platí podmínka dobrého místního partnera se znalostí prostředí a daného sektoru, stejně jako přítomnost silného investora či záruky (většinou provinční) vlády. Zatímco Pákistán těží z programu GSP+ a EU je pro zemi největším exportním trhem, pro české firmy je pákistánský trh stále spíše neznámý. Všechna jednání, která se v průběhu smíšené komise uskutečnila, měla jasný cíl – představit české firmy a možnosti spolupráce na projektech s větší přidanou hodnotou. Velvyslanectví ČR v Islámábádu příležitosti a možné projekty dlouhodobě sleduje, pro více informací neváhejte kontaktovat ambasádu na e-mailu islamabad.commerce@mzv.gov.cz.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Islámábádu (Pákistán). Autorka: Michaela Chrtová, ekonomická diplomatka.
• Teritorium: Asie | Pákistán | Zahraničí

Doporučujeme