Nejvíce zdražilo ovoce, a to o 109,8 %, nealkoholické nápoje zdražily o 50,8 %, nejméně olej (kromě olivového oleje) o 6,7 %. Tucet vajec stojí 80 hřiven (48 Kč), máslo 200 g stojí 100–120 hřiven (66 Kč), fermentovaný sýr 350 g stojí 85 hřiven (51 Kč).
Inflace nabírá na síle již tři roky a v roce 2024 se zvýšila v průměru o 10 %. Analytici uvádějí, že letos zemědělci sklidili o 30 % méně brambor, cena vajec se zvýšila v důsledku výrazného nárůstu cen krmných směsí, jejichž hlavní složkou je kukuřice.
ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg
Poptávka po skleníkových okurkách a rajčatech na Ukrajině zůstává vysoká a tento trend se zesiluje zejména v zimním období, kdy je nabídka zeleniny z polí výrazně snížena. Nárůst nákladů na energie a problémy s vytápěním skleníků ovlivňují náklady na pěstování skleníkových plodin, což ovlivňuje konečné ceny.
Obchodníci uvádějí, že ceny skleníkových rajčat ve velkoobchodech a tržnicích dosahují v průměru 110 hřiven za kg (66 Kč), což je o 70 % více než v roce 2023. Průměrná cena skleníkových okurek je 93 hřiven za kg (56 Kč). Na trhu je domácí i dovážená zelenina. Kvůli nedostatku místních produktů se však zvyšuje podíl dovozu, zejména z Turecka. I dovážená zelenina zdražuje, a to kvůli logistickým nákladům a clům.
Rumunský prezidenský kandidát chce zakázat vývoz ukrajinského obilí přes Rumunsko
Lídr prezidentského klání v Rumunsku, krajně pravicový kritik NATO Calin Gheorghescu, slíbil, že zakáže další vývoz ukrajinského obilí přes území své země a zastaví vojenskou pomoc Kyjevu. Podle kandidáta není Bukurešť povinna dodržovat závazky NATO v oblasti výdajů na obranu a dává přednost národním zájmům.
Od doby, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu, Rumunsko pomohlo vyvézt miliony tun ukrajinského obilí přes černomořský přístav Konstanta, vycvičilo ukrajinské stíhací piloty a darovalo Kyjevu baterii protivzdušné obrany Patriot.