Zelená pro české startupy: StartupYard má za sebou rekordní rok

Nejstarší a jeden z neúspěšnějších akcelerátorů ve střední a východní Evropě Startupyard přinesl loni začínajícím firmám investice ve výši 415 milionů korun. Obrovský zájem firem z různých koutů světa dokazuje i to, kolik startupů se přihlásilo do posledního 11. akceleračního kola.

Téměř tři stovky startupů z 59 zemí se přihlásilo do 11. akceleračního kola, což je rekordní počet. Z nich bylo vybráno šest startupů z pěti zemí (včetně dvou českých). Obrovský zájem jen potvrdil globální pozici StartupYardu v oblasti technologických inovací.

StartupYard, nejstarší akcelerátor v regionu střední a východní Evropy se sídlem v Praze, se zaměřuje převážně na startupy z oblasti high-tech. Tentokrát obdržel 280 přihlášek, což je dvakrát více, než v minulém kole. Šest nejlepších představil akcelerátor veřejnosti.

Jde o skutečně globální skupinu firem, složenou z týmů z Francie, Moldavska, Estonska, Kosova a České republiky. Průměrný věk zakladatelů je 36,5 roku (nejstaršímu z nich je 50 let).

„Mám velkou radost, že mohu oznámit skutečně globální akcelerační kolo, do kterého bylo zařazeno 6 startupů z 5 zemí. Dva z nich pocházejí z České republiky, což potvrzuje, že české startupy mohou uspět v tvrdé globální konkurenci a mít vliv na technologické inovace,“ říká CEO StartupYardu Cedric Maloux.

Všech šest podniků dokončilo intenzivní trénink pod vedením mentorů akcelerátoru. Během tří týdnů proběhlo 100 setkání. Startupy budou představeny na konferenci DemoDay 19. února 2020 v pražském divadle Royal. Konference se tradičně účastní investoři, zástupci korporací a další odborníci. Vstupenky jsou již k dispozici. Strategickými partnery budou letos Microsoft, KB a Edenred. 

„Obory letošních účastníků jsou velmi různorodé. Sahají od logistické optimalizace přes supervizi výrobních linek, až po management práv pro digitální obsah. Vybrané startupy se zabývají globálními problémy a jsou i „nejzralejšími“ v naší historii. Těšíme se na DemoDay v únoru, kde je budeme moci představit potenciálním investorům a odborníkům na startupy,“ dodává Cedric Maloux.

StartupYard měl úspěšný rok 2019. Přinesl startupům rekordní investice ve výši 415 milionů korun. Od roku 2011 dosáhly přitom investice celkové výše 865 milionů korun. V minulém roce byly úspěšně prodány dva startupy: Brand Embassy koupila izraelská společnost NICE a Steel Mountain koupila firma Avast. 

Akcelerační kolo 2020

  • Qoobus (Rumunsko) – je určen pro malé a střední nákladní a dopravní společnosti, které nemají dostatek možností, transparentnosti a bezpečnosti při organizaci logistiky. Qoobus je tržiště, které poskytuje okamžitý přístup k více než 100 tisícům nákladních a transportních řešení. Na rozdíl od tradičních tržišť využívá Qoobus umělou inteligenci a big data, aby vyloučil nedůvěryhodné účastníky a zajišťuje end to end transakce, včetně plateb. www.qoobus.com
  • Symbolt (Kosovo) – je určen pro marketingové týmy, které mají problémy s revizemi dokumentů. Je to inteligentní prostředí pro správu návrhů a revizí, které umožňuje marketingovým a komunikačním týmům zkrátit čas o třetinu. Na rozdíl od Google Dokumentů, Microsoft Wordu, PDF editorů atd., je Symbolt vytvořen pro editaci profesionálně navržených dokumentů tak, aby nedocházelo k narušení designu. www.symbolt.io
  • Piixpay (Estonsko) – je určen pro majitele kryptoměn a firmy, pro které je provádění transakcí v kryptoměnách příliš komplikované. Piixpay umožňuje uživatelům provádět EURO platby kryptoměnami. Na rozdíl od řešení jako Bitwala, Bitpay apod. jsou platby přes Piixpay okamžité, jednoduché a chrání uživatele před volatilitou. www.piixpay.com
  • Boom’n’Rank (Česká republika) – je určen pro online marketéry, kteří mají problém soustavně vytvářet kvalitní obsah. Boom’n’Rank doporučuje témata, titulky, poskytuje základní SEO návrhy a analytiku. Na rozdíl od konkurenčních řešení vytváří přehledné datově podložené ediční plány. www.boomnrank.com
  • 24 Vision (Česká republika) – 24 Vision System je určen pro manažery kvality, kteří potřebují zachytit veškeré vadné výrobky na výrobních linkách. Jedná se o kontrolní stanoviště výroby, které používá kamery a neuronové sítě k nalezení vizuálních defektů a konfiguračních chyb. Na rozdíl od konkurenčních produktů využívá umělou inteligenci k pochopení toho, co má kontrolovat a provádí komplexní kontrolu kvality se zaručenou přesností na 99,9 %. www.24vs.io
  • iKast.io (Francie) – je řešení pro tvůrce obsahu, vydavatele a streamovací platformy, kteří mají problémy udržet si přehled o prodeji, distribuci a odměnách. iKast.io je tržiště digitálního obsahu, které digitalizuje licencování autorských práv, kontroluje a automatizuje platby a zajišťuje automatické zdrojování, to vše s efektivními náklady. Na rozdíl od jiných řešení iKast.io využívá chytré kontrakty k poskytnutí plné transparentnosti, rychlého cash flow a přehlednosti.

Redakčně upravená tisková zpráva emd-pr-cz

• Oblasti podnikání: Software a ICT služby | Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme