Zelí, osiva i biofungicidy. České firmy pronikají na zemědělský trh v Myanmaru

Nové odrůdy zeleniny, biologické preparáty nebo osiva. To jsou příklady produktů českých firem, které slaví úspěchy na myanmarském trhu, ale i v dalších státech jihovýchodní Asie.

Proniknout na složité trhy se jim podařilo také díky programům rozvojové spolupráce a incomingové misi myanmarských podnikatelů ze zemědělského a potravinářského sektoru do Česka.

Ilustrační fotografie

Společnost Moravoseed v rámci programu B2B České rozvojové agentury úspěšně zaregistrovala dalších 18 odrůd zeleniny, a v tuto chvíli vede jednání o tom, aby se odrůda Rufus stala myanmarským referenčním zelím (jednalo by se o vůbec první registrovanou odrůdu červeného zelí v Myanmaru). Úspěšně byla dokončena první část projektu na výrobu osiva v Hlegu a dokončuje se také pilotní projekt v regionu Pindaya. V rámci pilotního projektu byly vybrány odrůdy rajčat, paprik a salátů.

ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg

V Myanmaru se dále podařila vypěstovat spirulína ve velmi vysoké kvalitě, a proto již nyní v Česku probíhá mapování potenciálních partnerů pro spolupráci. Spirulína slouží nejen jako doplněk stravy, ale i jako efektivní hnojivo. O možnosti jejího využití pro hnojení se zajímá také společnost Moravoseed, která poskytla značné množství osiva jako humanitární pomoc po devastujícím zemětřesení, jež území Myanmaru zasáhlo letos v březnu.

Testování na místních plodinách

Společnosti Biopreparáty a BARD v Myanmaru již několikátým rokem testují biofungicid Polyversum a veterinární přípravky na choroby skotu. Zástupci Biopreparátů navíc jednají s místními orgány o registraci přípravku Polyversum, která by měla být zahájena ještě v letošním roce. Zmíněný biofungicid byl například již úspěšně testován na řadě místních plodin – mangu, durianu, papáji, žakii, několika odrůdách zeleniny a dalších. Zkušenosti s testováním Polyversa na durianu pak přispěly k jeho propagaci také v Malajsii během obchodní mise vedení Biopreparátů a agronomických expertů.

Za Czech Business Yangon se do této mise zapojil agronomický expert, který testování Polyversa realizuje, a je rovněž zodpovědný za projekty Moravoseed na výrobu osiva v Myanmaru. Zároveň probíhají jednání o dalším testování Polyversa na vzrostlých stromech durianu a možnostech aplikace přípravku také na mango v Laosu či Kambodži. Obě společnosti rovněž poskytly své přípravky jako humanitární pomoc po březnovém zemětřesení.

Know-how na úpravu ovoce

Firma Lyotrade Freeze Dryers v Myanmaru aktuálně zkoumá možnosti uplatnění svého lyofilizátoru Amaru za využití solární energie a nově i elektrického generátoru, což by do budoucna mohlo značně rozšířit okruh aktivit společnosti na myanmarském trhu. O lyofilizované ovoce je pro exportní účely značný zájem a jeho vývozy jsou výrazně ziskovější než vývoz ovoce sušeného tradičním způsobem. Partnerská organizace Czech Business Yangon navíc prostřednictvím malého lokálního projektu v rámci zahraniční rozvojové spolupráce zprostředkovala dovoz tohoto lyofilizátoru do sousedního Laosu.

Zvýhodněné služby i záruky

Řadě českých společností na myanmarský trh napomohly incomingové mise v podobě projektů ekonomické diplomacie. Česko má k dispozici ale i celou řadu dalších nástrojů, jimiž může firmám pomoci s proniknutím na myanmarský trh i s dalším působením v zemi. Vedle poskytování individuálních služeb a odpovědí na dotazy lze především zmínit projekt PROPEA, v jehož rámci experti se znalostmi místního podnikatelského prostředí poskytují služby českým firmám.

Podpora v rámci projektu PROPEA má především za cíl snížit rizika spojená se vstupem na složitý myanmarský trh, jednotlivé služby jsou cenově zvýhodněné a představují určitý doplněk k individuálním službám, které poskytuje Velvyslanectví ČR v Rangúnu. Služby PROPEA v uplynulých letech realizovala poradenská společnost Czech Business Yangon.

České společnosti mohou vedle nástrojů ekonomické diplomacie uvažovat také o podpoře ve formě rozvojové spolupráce. Existuje řada způsobů pro zapojení, nejčastěji v podobě realizace projektu B2B České rozvojové agentury, anebo v roli dodavatele výrobků pro rozvojový projekt. Škálu nástrojů pro podporu exportu a investování v rozvojových zemích včetně Myanmaru dále nabízí Národní rozvojová banka v podobě nabídky zvýhodněných úvěrů a záruk.

V případě zájmu o detailnější informace, anebo přímé zapojení do nástrojů ekonomické diplomacie či rozvojové spolupráce s Myanmarským svazem se neváhejte obrátit na obchodně-ekonomický úsek Zastupitelského úřadu Rangún, e-mail: ales.marta@mzv.gov.cz.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rangúnu (Myanmar). Autor: Aleš Marta, ekonomický diplomat.
• Teritorium: Asie | Myanmar | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme