„Produkce našeho zemědělství loni stoupla o 9 miliard korun. Velmi důležitý je i nárůst čistého důchodu zemědělského sektoru, tedy důchod očištěný o investiční dotace. Tento ukazatel se loni zvýšil ze 17 miliard, kterých dosáhl v předloňském roce, na více než 19 miliard. Částka vyjadřuje nejen zisk zemědělských podniků a prostředky k jejich rozvoji, ale u podniků fyzických osob i zdroj k obživě rodiny farmáře,“ řekl ministr Miroslav Toman.
Předpokládaná hodnota důchodu zemědělské činnosti se započítáním investičních dotací se loni zvýšila o 8,3 % na více než 22 miliard korun. Přibližně 52 % z toho připadne podnikům fyzických osob.
Produkce českého zemědělství dosáhla loni 151 miliard korun, zatímco v roce 2018 to bylo 142 miliard. Na lepším výsledku se příznivě promítla dobrá sklizeň ozimých obilovin, kukuřice, brambor, chmele, máku, zelí, mrkve, meruněk a třešní. Pozitivní pro zemědělce byly i prodejní ceny například obilovin, chmele a většiny druhů zeleniny.
V živočišné výrobě mírně klesly ceny živého skotu, ceny prasat vzrostly a ceny drůbeže stagnovaly. Průměr ceny mléka byl v roce 2019 vyšší než předloni.
Zároveň zemědělcům meziročně vzrostly celkové náklady ze 169 miliard na 175 miliard tedy o 6 miliard. Podepsaly se na tom především rostoucí platy a také vyšší nájmy za půdu a budovy.
Ekonomické výsledky českého zemědělství v roce 2019 vypracoval ve spolupráci s MZe Ústav zemědělské ekonomiky a informaci. Jde o kvalifikované statistické odhady, získané šetřením v systému FADN. Tento systém propojuje ve velmi detailním rozlišení údaje o pracovních sílách, využití půdy, produkci, nákladech, dotacích, majetku a ostatních výdělečných činnostech, které jsou s fungováním zemědělského podniku spojené.