Ženevská konference o bezpečnosti vietnamských potravin

Vietnamská delegace, vedená Úřadem pro sanitární a fytosanitární otázky (SPS), uspořádala dne 23. června 2022 v Ženevě dvoustranné jednání s představiteli EU.

Jednalo se o doprovodnou událost 83. zasedání výboru WTO-SPS, které se konalo v Ženevě ve dnech do 22. do 24. června. Vzhledem k tomu, že EU považuje Vietnam za prioritního partnera v obchodní spolupráci, je EU odhodlána úzce spolupracovat při řízení dovozu a vývozu potravin.

Ilustrační fotografie

Vedoucí vietnamské delegace a zástupce ředitele SPS, dr. Ngo Xuan Nam navrhl EU odstranit dračí ovoce, koriandr, bazalku, mátu, petržel a okru (ibiškovec jedlý) ze seznamu produktů na které jsou dočasně zavedené zpřísněné kontroly.

Vietnamská delegace dále požadovala, aby EU provedla přezkum a poskytla údaje o míře nesouladu instantních nudlí s normami pro rezidua etylenoxidu. Na základě posouzení dodržování požadavků a předpisů o zbytcích ethylenoxidu delegace navrhla, aby EU zvážila odstranění kontrolních opatření, aby se tak zmírnily překážky, kterým čelí vietnamské exportní podniky.

Jak vypadá mistrovská židle? Přečtěte si o nábytkářské značce Master and Master

Ngo Xuan Nam uvedl, že v roce 2022 zatím nevyhovovaly předpisům pouze dvě zásilky dračího ovoce: jedna zásilka měla sníženou organoleptickou kvalitu, druhá vysoký obsah dithiokarbamátu. Dle Ngo Xuan Nama to svědčí o dobré kontrole kvality, zejména reziduí pesticidů.

Lorenzo Terzi, vedoucí vyjednávací delegace EU ve výboru WTO-SPS, řekl, že příslušná oddělení VSR a EU v rámci EVFTA potřebují koordinaci při posuzování statistik varováních EU pro vietnamské zemědělské podniky a produkty. To by mohlo být do budoucna základem pro snížení frekvence, nebo dokonce zrušení kontrol vietnamských zemědělských produktů.

„Evropská strana oceňuje toto pracovní setkání, a pokud má vietnamská strana k dispozici statistické údaje o činnostech a případech dodržování předpisů SPS, může nám je poslat k posouzení,“ dodal dr. Terzi.

EU požádala Vietnam, aby posoudil dokumentaci k žádosti o otevření trhu pro některé své produkty a podrobněji popsal předpisy o potravinářských přísadách.

Aby byla zajištěna bezpečnost potravin, reviduje EU každých šest měsíců seznam potravin a krmiv ze třetích zemí, na které se vztahují dočasně zpřísněné kontroly na hraničních přechodech. Další revize proběhne v prosinci 2022.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí

Doporučujeme