Zentiva investuje na indickém trhu

Farmaceutická firma Zentiva rozšířila své indické aktivity o závod v Anklešváru. Hodnota akvizice, kterou česká společnost realizovala navzdory současné pandemii koronaviru, dosahuje 800 milionů korun.

Farmaceutický průmysl patří mezi nejperspektivnější indická odvětví. Kromě výrobního závodu v Anklešváru plánuje Zentiva ještě zřízení administrativního zázemí v komerční metropoli Bombaj.

Indie patří mezi nejvýznamnější výrobce generik a aktivních farmaceutických látek (API). V dnešním hospodářsky propojeném světě lze bez nadsázky tvrdit, že se Indie profiluje jako „lékárna světa“, jelikož objemem výroby patří na třetí místo na světě a její podíl stále roste. Vědomi jsou si toho všichni významní hráči světa, mezi které se nedávno připojila i česká Zentiva, čímž se zařadila mezi 3000 farmaceutických firem na trhu se sítí více než 10 500 výrobních míst a růstem sektoru 9,3 % v roce 2019.

Jedná se o další krok v celosvětové expanzi, která navazuje na předchozí akvizice ve Spojeném království a v Rumunsku. Tato poslední akvizice v Indii probíhá paralelně s aktuálními investicemi ve výši mnoha milionů eur do vlajkových výrobních závodů Zentivy v Praze a Bukurešti.

„Akvizicí závodu v Anklešváru jsme se vydali na vzrušující novou cestu Zentivy India. Je pro nás opravdovým potěšením sloužit pacientům, kteří jsou naší každodenní inspirací. V plánu máme hodně aktivit k dosažení tohoto záměru,“ uvedl ředitel výrobního závodu v Aneklešváru Ashwani Sood.

Stotisícové město Anklešvár leží na jihu Gudžárátu, jednoho z nejvyspělejších svazových států Indie, s dobrou konektivitou do Bombaje, Pune či Ahmedábádu. Anklešvár je známý jako průmyslové centrum. Zentiva využije již existující farmaceutické infrastruktury, závod odkoupila od firmy Sanofi. Tento závod, založený v roce 1987, vyrábí meziprodukty a farmaceutické přípravky a disponuje střediskem pro chemický a biotechnologický vývoj. S roční produkcí přesahující 6 miliard tablet patří anklešvárský závod mezi významné výrobce v této oblasti.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Dillí (Indie). Autor: Milan Dostál, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Indie
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Farmaceutický průmysl | Investice

Doporučujeme