Živnostníků, kteří přerušili podnikání, rychle přibývá

Celkový počet přerušených živností za prvních jedenáct měsíců letošního roku se přiblížil 90 tisícům. Podnikání pozastavilo o dvě pětiny víc OSVČ než ve stejném období loňského roku a o 59 % víc než v roce 2018.

Shutterstock

„Tempo, jakým OSVČ dočasně ukončují podnikatelské aktivity v letních měsících a obzvlášť na podzim, zrychlilo, extrémní bylo září,“ upozorňuje Petra Štěpánová z poradenské společnosti Bisnode, která statistiky zveřejnila.

„Pandemii se nedaří zkrotit, ekonomika strádá, vyhlídky do budoucna jsou nejisté. Zasažena jsou celá odvětví, stav podnikatelské základny se zhoršuje – významně roste počet společností, které se dostaly do potíží. Tento stav se odráží také mezi OSVČ, kteří pozastavují podnikání ve velkém. Situace vygradovala na podzim,“ doplňuje analytička. 

Počet nových podnikatelů je v listopadu nejnižší od začátku roku

Od začátku roku se čísla postupně zhoršují. Za první pololetí se počet pozastavených živností meziročně zvýšil o 21 procent, za první tři kvartály o 35 a ke konci listopadu o 39 procent.

Nejhůř bylo po letních prázdninách

Nejhorší situace byla v září, po skončení letních prázdnin. V meziročním srovnání podnikání přerušilo o 149 % živnostníků víc než v roce 2019, druhý nejhorší výsledek přinesl následující měsíc. V říjnu se rozhodlo přerušit byznys o 83 % více OSVČ než loni ve stejném období.

„Z absolutního pohledu byl nejhorší leden se 17 tisíci přerušenými živnostmi, nicméně první měsíc roku bývá dlouhodobě nejsilnější. Následuje září a březen, přičemž v obou měsících dočasně pověsilo podnikání na hřebík víc než 10 000 lidí,“ upřesňuje Petra Štěpánová.

Detailnější analýza Bisnode ukázala, že nejvíc přerušených živností za první tři čtvrtletí letošního roku proběhlo ve volné živnosti Výroba, obchod a služby. Podnikat přestalo 6 820 OSVČ, což je opět více než v roce 2019 (a dokonce o 972 % víc než v roce 2018). Druhou nejčastěji přerušovanou živností se stalo stravování, které bylo koronavirovou epidemií v průběhu jara a podzimu velmi silně zasaženo. Podnikání pozastavilo 5 537 živnostníků, což je o čtvrtinu víc než v roce 2019 a o 41 % víc než v roce 2018. Trojici nejvíce přerušených živností doplňuje maloobchod v nespecializovaných prodejnách s téměř pěti tisíci případy.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme