Zkrácené úvazky: Šance pro maminky

Uplatnění po mateřské dovolené? Zkrácené úvazky nabízejí i firmy v Česku – jen se nebát zeptat.

Česko je země dvou extrémů. Má nejdelší rodičovskou dovolenou na světě a k tomu nejvíc pracujících matek starších dětí. Příčinou je významný nedostatek nabídky zkrácených pracovních úvazků. Výjimkou jsou obory ICT, ale také pobídky zdravotnických firem.

V počtu nabízených zkrácených úvazků patříme až na chvost Evropy. Oproti pětině obyvatel Unie pracuje v Česku na zkrácený úvazek pouhých sedm procent lidí, převážně žen.

Zatímco například v Řecku je dnes hlavním důvodem práce na zkrácený úvazek fakt, že člověk nenašel pozici na full time, v českých reáliích je to naopak. Firmy, které bojují s nedostatkem lidí, nabízejí možnost zkrácených úvazků či sdílených pozic jako moderní benefit. 

„Mnoho firem pracovníkům slibuje různé přežité benefity, my ale vidíme, že největší zájem je o různé formy zkrácených úvazků a samozřejmě o peníze. Tomu se snažíme přizpůsobit a nabíráme fyzioterapeuty jak na plný úvazek se šestihodinovou pracovní dobou, tak i na brigádu nebo různé částečné úvazky, které jsou vhodné pro rodiče malých dětí,“ popsal Zdeněk Bílek, ředitel FYZIOkliniky na pražském Chodově.

Jiné myšlení. Na trhu práce sílí generace mileniálů, kteří nechtějí pracovat pět až sedm dní v týdnu, osm hodin denně, víc si váží volného času a svých koníčků. 

Málo příležitostí

Pro rodiče pečujícího o děti je zkrácený úvazek nutností. Jenže příležitostí je v Česku stále málo. Zbývají jim tak jen dvě možnosti – zůstat doma s dětmi, nebo celý den pracovat. Zatímco v zahraničí se ženy do práce vracejí několik týdnů po porodu alespoň na částečný úvazek, který jim vydrží až do vyššího věku dítěte, v Česku jsou ženy na rodičovské dovolené převážně tři až čtyři roky a hned po jejím vypršení nastupují do práce na plný úvazek. 

Jak v roce 2018 poukázal Rodinný svaz ČR, české matky dětí ve věku od šesti do 14 let tak pracují mnohem více než matky v drtivé většině vyspělého světa.

Ne v každém odvětví jsou však zkrácené úvazky možné. Někteří rodiče pak rodičovskou dovolenou využijí jako svůj profesní předěl, začnou podnikat nebo se vzdělávají v úplně jiném oboru. V takovém, ve kterém by skloubení kariéry a rodiny nebyl problém. 

„Flexibilní pracovní doba, možnost práce na dálku, vlastní projekty, to vše nabízejí obory ICT. Firmy navíc ženský element ve svých týmech velmi vítají, jelikož se do popředí dostávají kromě technologických znalostí takzvané soft skills. Například ve vývoji aplikací je to schopnost vcítit se do pocitu uživatele, vstřícná komunikace a sociální cítění, empatie nebo cit pro detail, tedy vlastnosti vrozené spíš ženám. Ačkoli je žen v oborech ICT stále v poměru k mužům minimum, se základy v grafickém designu, programování či tvorbou webů mohou zasahovat do všech odvětví,“ poukázal ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky Martin Vodička.

Rada koučky

„Existují obory, ve kterých jsou poloviční úvazky častější: například v IT, marketingu, neziskovém sektoru. Zaměstnavatel v nich funguje standardněji ve flexibilním režimu a po mateřské a rodičovské dovolené se do nich snáz vrací. V jiných oblastech je to obtížnější, protože druh práce prostě nenabízí možnost částečného úvazku nebo flexibilitu, kterou většina rodičů s malými dětmi potřebuje: například státní správa, restaurace, výroba. I ve firmách, kde to není obvyklé, ale doporučuji prostě se zeptat. Mnohokrát jsem byla svědkem, že spolehlivému pracovníkovi vyšel zaměstnavatel vstříc. K tomu je důležité být aktivní a během mateřské a rodičovské dovolené nějaký průběžný vztah se zaměstnavatelem udržovat,“ říká Petra Drahoňovská, která se věnuje rozvoji mladých lidí a jejich dovedností pro budoucnost v projektu Samsung Tvoje šance #futureskills.

Převzato z časopisu Profit.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Vzdělávání, lidské zdroje

Doporučujeme