Stala se jím společnost Open Pass. Za touto společností stojí chorvatský byznysmen Pavao Vujnovac, který transakcí získal podíl 93,8 % v holandské společností Inter BidCo B.V., jež je vlastníkem FORTENOVA GRUPA.
Složitou právní a obchodní operací se FORTENOVA GRUPA očistila především od bývalých ruských podílníků (SBERBANK a VTB), na něž jsou uvaleny sankce. FORTENOVA GRUPA tak nyní může volně nakládat se svým majetkem a soustředit se na další rozvoj podnikání.
ExportMag.cz: Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy
Jedná se o velkého regionálního zaměstnavatele, pro kterého pracuje v celém regionu západního Balkánu více než 45 tisíc zaměstnanců. Mezi známé firmy, které jsou ve vlastnictví FORTENOVA GROUP, patří například obchodní řetězce Konzum a Mercator, potravinářské podniky Zvijezda a Dijamant (jedlé oleje a majonézy), Jamnica (minerální voda a nealkoholické nápoje), PIK Vrbovec (masný průmysl) a také zemědělské podniky Belje, PIK Vinkovci, Vupik nebo Belje Agro-Veta. Dle vyjádření Pavao Vujnovce stála celá transakce 660 mil. EUR, k čemuž je však třeba připočíst ještě dluh ve výši 1,2 mld. EUR, který má FORTENOVA vůči americkému investičnímu fondu HPS.
Na české firmy může mít zmíněná změna vlastnické struktury různé dopady. Například pro některé české věřitele FORTENOVA GRUPA by to mohlo znamenat vyplacení alespoň části přiznané pohledávky z dob AGROKORu (na uhrazení pohledávek je vyčleněno 86 mil. EUR). V samotné společnosti FORTENOVA GRUPA navíc proběhnou také strukturální změny, které s sebou přinesou i rozprodej části stávajícího majetku tak, aby mohl být servisován dluh ve výši 1,2 mld. EUR vůči fondu HPS.
V tisku se již v těchto dnech objevila informace, že FORTENOVA odprodá své zemědělské podniky Belje, PIK Vinkovci, Vupik, Energije Gradec, Belje Agro-Veta a Felix. Zájem o ně již projevilo několik chorvatských společností. Mezi nimi je i Podravka, která je známá českým spotřebitelům svojí potravinářskou produkcí (ajvary, Vegeta, luštěniny Lagris apod.). Podravka tak rozšíří svoji surovinovou základnu a bude méně závislá na nákupech zeleniny a obilovin, které potřebuje pro svoji produkci.
Dá se také očekávat, že časem bude na prodej i chorvatská firma Zvijezda nebo srbský Dijamant. Již delší dobu se také spekuluje o prodeji výrobce minerálních vod Jamnica. Zde by se mohly investičně realizovat i některé již v regionu působící české společnosti, které by tak dále posílily své postavení na trhu zemí západního Balkánu.