Značka Mikela da Luka rozšiřuje podnikání i díky Business Academy

Podnikatelka a návrhářka Michaela Tlustá, která stojí za značkou Mikela da Luka, vytváří jedinečné oblečení. Podnikat začala na mateřské dovolené a postupně vybudovala stabilní a populární značku, která se zaměřuje hlavně na ženy a snaží se jim pomocí minimalistického designu dodat sebevědomí.

V minulém roce se zúčastnila vzdělávacího programu Business Academy od Googlu, ukázal jí, jak expandovat své podnikání a jak nad ním přemýšlet komplexně.

Podnikatelka a návrhářka Michaela Tlustá, která stojí za značkou Mikela da Luka | AMSP ČR

Michaela začínala jako učitelka biologie, ve skutečnosti se ale chtěla věnovat něčemu kreativnímu. Jejím snem bylo navrhovat oblečení. První kroky tímto směrem ji zavedly ke grafickému designu. Už v něm dokázala přetavit svůj cit pro detail a minimalismus do úspěšných návrhů nejrůznějších reklam a webů.

Prostor pro splnění životního snu získala Michaela až na mateřské dovolené, kdy založila svoji oděvní značku Mikela da Luka. Začínala skromně – kupovala oblečení ze secondhandů a přepracovávala ho na nové originální kousky, které pak na internetu prodávala dál. Firma rostla postupně, a to jak co se týče sortimentu, tak objemu prodaných výrobků a počtu zaměstnanců a spolupracovníků.

Česká trička odolají špíně, pot na nich neuvidíte

Základní myšlenky, na kterých Michaela svoji značku postavila: minimalistická originalita a kvalita, nadále zůstávaly jádrem jejího podnikání. Právě to dodává zákaznicím i zákazníkům (dnes nabízí nejen oděvy pro ženy) sebevědomí a pocit jedinečnosti. Vytvářela ucelenější kolekce a rozšířila svoji značku o kamenný obchod i vlastní e-shop. To všechno bez ucelenějších dlouhodobých plánů. Od začátku věděla, koho chce oblékat a jak budou vypadat její kusy, neměla ale žádný ucelený podnikatelský plán na papíře.

„Značka se vlastně rozvíjela sama od sebe. Úplně nevědomě. Byl to trochu punk a až po absolvování Business Academy od Googlu jsem zjistila, jak si celé podnikání utřídit, vytvářet správné strategie, onepagery nebo třeba kreativní briefy. Akademie mi ukázala, jak jsem to měla dělat od úplného začátku. Na mateřské jsem začínala pozvolna a vyhovovalo mi to. Kdybych program absolvovala dřív, mohlo moje podnikání nabrat úplně raketový start,“ popisuje majitelka značky Michaela.

Michaela Tlustá začala podnikat na mateřské dovolené a postupně vybudovala stabilní a populární značku | AMSP ČR

„Také jsem si uvědomila důležitost vedení týmu, jak komunikovat s lidmi, kteří u vás pracují, aby pro ně zaměstnání bylo i něčím víc. Součástí kurzu od Googlu byla i lekce, jak expandovat značku do zahraničí, a na tom jsme začali po skončení Business Akademie pracovat. I díky ní jsme nabrali směr za hranice,“ dodává.

Co je to BusinessAcademy

Google Business Academy je pětitýdenní vzdělávací program, jehož účastníky jsou čeští a slovenští podnikatelé. Většina kurzu probíhá online vyjma prvního a posledního setkání. Ta mohou účastníci využít také pro networking a získání důležitých kontaktů pro jejich další podnikání. Akademie od Googlu je zcela zdarma a vybrané firmy, které splňují několik kritérií, získávají jedinečnou příležitost posunout se na novou úroveň.

Ilustrační fotografie | Uladzik Kryhin/Shutterstock.com

Vzdělávací program obsahuje 5 lekcí a konzultaci jeden na jednoho s jedním z certifikovaných expertů. Lekce jsou zaměřeny na obchodní strategii, online marketing, export a design thinking. Všechna témata představují certifikovaní experti Googlu a dohromady dávají ucelený pohled na podnikání.

„Každý byznys je trochu jiný a potřebuje se posunout jinou cestou. Business Academy od Googlu je zajímavá tím, že prezentuje podnikání jako celek. Na rozdíl od jiných vzdělávacích programů, kde se zaměřují na jedno téma. Tady dostanete přehled o celém řízení podniku. I když jsem některá témata znala, tak ten ucelený výklad tomu dal úplně nový rozměr a perspektivu, se kterou se napodnikání jako celek můžu dívat. Rozhodně jsem díky Business Academy já jako podnikatelka i moje značka zase o něco dál,“ dodává Michaela Tlustá.

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Inovace a startupy

Doporučujeme