Zpoždění zavedení systému záloh na plechovky a láhve v Británii

Vládní systém pro zálohy na nápojové obaly v Británii (DRS) bude odložen nejméně o další rok, protože aktuálně plánované datum pro jeho spuštění v říjnu 2025 je považováno za nereálné.

K tomuto závěru dospěli zástupci vlády a průmyslových organizací Velké Británie během jednání, jehož cílem bylo záměr udržet při životě.

Ilustrační fotografie

Vedoucí britských supermarketů vyzvali vládu, aby plány na zavedení DRS přehodnotila a přepracovala. Z jednání také vyplynulo, že spuštění systému zálohovaných vratných obalů na nápoje je nejisté i v roce 2026.

Dle vedení supermarketů bude zavedení systému stát britské maloobchodníky přibližně 1,8 miliardy liber, což je desetkrát více než náklady odhadované britskou vládou v minulosti. V rámci systému bude na nápojové obaly zavedena záloha 20 pencí, který by spotřebitelé mohli požadovat zpět po vrácení lahví nebo plechovek.

Systém zálohování obalů na nápoje však není britskými obchodními společnostmi odmítán. Také asociace obchodů s potravinami (ACS) pouze vyzvala vládu, aby přehodnotila časový rámec, a ve své reakci zdůraznila potřebu důkladného plánování, aby bylo možné vytvořit infrastrukturu pro DRS.

Autoři: Paul Wilkins a Tibor Angyal, místní zástupci ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Londýně. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj

• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme