Zrušení zákazu vývozu cibule z Kazachstánu a další novinky ze zemědělského sektoru

Od 8. dubna 2023 zrušila kazašská vláda zákaz vývozu cibule. Zákaz vývozu cibule na dobu tří měsíců byl v Kazachstánu zaveden 28. ledna 2023.

Meziresortní komise se tehdy rozhodla zabránit masovému vývozu této komodity, aby stabilizovala její cenu na místním trhu.

Ilustrační fotografie

Podle místního ministerstva zemědělství byla prudká poptávka třetích zemí po kazašské cibuli spojena s přírodními katastrofami v Pákistánu, který je jedním z největších producentů cibule jak v Asii, tak i ve světě. Povodně v Pákistánu vyvolaly nárůst cen nejen na světových trzích, ale i na kazašském trhu.

Dalším faktorem ovlivňujícím ceny, byly rovněž silné mrazy v jižních oblastech Kazachstánu a také v Uzbekistánu, kde došlo k poškození velkého množství produkce.

Trend bude vyrobit s méně materiálem více, říká spolumajitel společnosti Beneš a Lát

Světová organizace pro zdraví zvířat na kontrole v Kazachstánu

Dne 10. dubna 2023 přijeli odborníci ze Světové organizace pro zdraví zvířat do Kazachstánu s cílem posoudit efektivitu místní veterinární služby a programu, který byl vytvořen pro boj se slintavkou a kulhavkou a prasečím morem.

Podle ministerstva zemědělství Kazachstánu probíhají v zemi systematické práce na reformě veterinárního systému. Byl proveden audit veterinární služby, byla vypracována opatření ke zlepšení v této oblasti a v regionech probíhají různá školení. Za účelem zabránění šíření slintavky a kulhavky v Kazachstánu, nakoupila místní vláda v r. 2022 až 70 mil. dávek vakcíny.

Na konci března letošního roku potvrdila Světová organizace pro zdraví zvířat pěti jihovýchodním zónám Kazachstánu status prosté slintavky a kulhavky. V případě, že dojde k celostátnímu potvrzení statusu prosté slintavky a kulhavky, plánuje kazašské ministerstvo zemědělství začít aktivněji rozvíjet spolupráci se sousedními trhy s cílem podpořit kazašské exportéry masných výrobků.

Stojí určitě za zmínku, že Kazachstán ročně vyprodukuje více než 1. mil. tun masa (všech druhů) a současná veterinární omezení zabraňují prodeji živého skotu a masných výrobků do sousedních a evropských zemí.

Autor: Artyom Lukashov, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Almatě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Kazachstán | Zahraničí

Doporučujeme