Zvýhodnění nemocenské při covidu proti jiným nemocem? Podnikatelé protestují

Vyšší náhrady pro lidi v izolaci nebo při onemocnění způsobené koronavirovou nákazou by znamenaly neúměrnou zátěž pro české firmy, které se už tak potýkají s hospodářskými problémy v době pandemie covidu-19. Podobný postup podle Hospodářské komory navíc nepovede ke zvažovanému cíli – zvýšit motivaci lidí a firem k četnějšímu testování a trasování.

Hospodářská komora stanoviskem mimo jiné reaguje na tiskovou konferenci Pirátské strany, která před jednáním Poslanecké sněmovny vyšší náhrady podpořila. Komora připomíná, že v současnosti zaměstnanci během prvních dvou týdnů nemoci dostávají standardní 60procentní náhradu mzdy vyplácenou zaměstnavatelem, teprve potom, tedy trvá-li nemoc déle než dva týdny, dostávají nemocenské dávky od státu.

„Zvýšení náhrady by v rámci stávajícího systému nesli na svých bedrech především zaměstnavatelé, protože podle dostupných informací se velká část nemocných s covidem-19 uzdraví právě do dvou týdnů,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že na případné výplatě náhrad mzdy by musel participovat stát.

Ekonomika na takové zvýšení nemocenské nyní nemá

Hospodářská komora nicméně nerozumí tomu, proč by měli dostávat nemocní covidem-19 více peněz než kupříkladu lidé nakažení jinými infekčními nemocemi. „To by bylo možné jen v případě plošného zvýšení náhrad v době dočasné pracovní neschopnosti. Takovou úvahu však považujeme za zcela nepřiměřenou stavu současné ekonomiky, úplně mimo možnosti soukromého sektoru a sotva kompatibilní se stávajícími rozpočtovými problémy České republiky,“ dodává Dlouhý.

Daňová motivace je dostatečná

Současné nastavení antigenního testování a daňové uznatelnosti dobrovolných PCR testů navíc Hospodářská komora pokládá za dostatečně motivační k tomu, aby firmy dbaly o prevenci covidu-19 ve svých provozech. Daňový režim nákladů spojených s testováním zaměstnanců je v rámci platné právní úpravy uspokojivý a jeho praktická aplikace byla ještě v létě ze strany ministerstva financí a finanční správy odsouhlasena. „Podnikatelé jsou schopni přizpůsobit svoji činnost jakékoliv situaci, což za poslední rok jasně prokázali. Představa, že budou firmy i občané ještě více motivováni jakousi „lidovou tvořivostí“ poslanců z jakékoliv politické strany, je ale velkou iluzí,“ uzavírá Dlouhý.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme