Zvýšení daně (navíc s možností dalšího navýšení o tři procentní body u ročního příjmu přesahujícího 200 tisíc eur) zasáhne každého, kdo obdržel výnosy v souvislosti s dividendy, úroky z dluhopisů, prodejem nemovitostí, akcií, předmětů duševního vlastnictví, jakožto i investičního zlata a jiných vzácných kovů.
Daň z kapitálových výnosů musí být podle lotyšského daňového systému zaplacena z rozdílu mezi prodejní cenou aktiva, jako je nemovitost, akcie nebo společnost, a kupní cenou. Jedním z důležitých prvků v rámci nové regulace jsou ovšem přechodná ustanovení, která zaštiťují osoby, jejichž jednotlivé obchodní operace započaly do konce roku 2024. Na tyto započaté operace se bude vztahovat ještě původní sazba daně ve výši 20 %, a to pokud budou dokončeny do roku 2027.
ExportMag.cz: Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy
Přestože sazba v Lotyšsku překonává průměr EU (18,6 %) i evropský průměr (17,9 %), nepatří k absolutně nejvyšším – země jako Německo, Rakousko či Francie aplikují ještě přísnější režimy. Nicméně v rámci Pobaltí je aktuálně nejvyšší, což vytváří značné náklady pro domácí i mezinárodní investory.
Investoři si chválí stabilitu
Zdá se však, že zvýšení daně z kapitálových výnosů nebude mít významné negativní vlivy. Podle nejnovějšího průzkumu Sentiment Index, který provedla Rada zahraničních investorů Lotyšska (FICIL), plánuje přibližně 50 % dotázaných zahraničních investorů v Lotyšsku a Estonsku v letošním roce zvýšit své investice v pobaltském regionu, zatímco v Litvě je to o něco méně – 38 %. Zahraniční investoři se domnívají, že tyto tři země se naučily udržet hospodářskou a politickou stabilitu navzdory své malé velikosti a náchylnosti k vnějším otřesům, jako jsou geopolitické napětí, ruské obchodní sankce, prudký růst cen energií a pandemie.
Podle investorů zahrnuje recept na odolnost pobaltských zemí stabilní demokratické systémy, zdravé makroekonomické řízení, otevřenou a flexibilní obchodní politiku, úzký dialog mezi politiky a investory, vysokou adaptabilitu a tiché, ale rychlé učení se od vyspělejších evropských sousedů.