Turecká centrální banka snížila úrokové míry

29. 7. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: TR - Turecko
  • Datum zveřejnění: 29.07.2019

Turecká centrální banka ve čtvrtek 25. července prudce snížila úrokové sazby, aby nastartovala ekonomiku zmítanou recesí. Základní úroková sazba klesla o 4,25 procentního bodu na 19,75 %, což je mnohem více, než bylo očekáváno. Jedná se tak o první snížení úroků od roku 2015. Turecký prezident R. T.  Erdogan požadoval snížení alespoň o 3 procentní body již delší dobu. Tomuto opatření se však vzepřel šéf centrální banky Murat Çetinkaya a tak byl i z těchto důvodů a kvůli dalším sporům s vládou na začátku července odvolán a nahrazen bývalým náměstkem Muratem Uysalem.

Od loňského září se úroková sazba držela na 24 %, poté co pád turecké liry zapříčiněný diplomatickým sporem s USA a nahromaděním levného zahraničního dluhu, zvýšil inflaci nad 25 %, tedy nejvýše za posledních 15 let. Ekonomové očekávali mnohem menší snížení mezi 1–3 procentními body. Nový šéf centrální banky však věří, že tato radikálnější opatření pomohou oživit ekonomiku a zlepšit výhled inflace, avšak investoři o důvěryhodnosti centrální banky po odvolání předchozího šéfa značně pochybují.

Blíže např.: https://www.dailysabah.com/economy/2019/07/26/after-45-years-turkeys-central-bank-cuts-interest-rates-to-boost-economic-activity
a https://www.investicniweb.cz/news-turecka-centralni-banka-prudce-snizila-uroky-poprve-od-roku-2015/
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Istanbul. 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: